Spis powszechny? Obowiązkowy – dla każdego

Region

Obowiązek spisowy ciąży na każdym obywatelu. Akcja trwa do 30 września. Spisałeś się? Przypomnij też o tym osobom z Twojego otoczenia.

Dlaczego to jest aż tak ważne? Pomijając statystyki prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny, dane te wykorzystywane będą np. przez gminy. Do czego? Do planowania wielu prorozwojowych i ważnych społecznie przedsięwzięć i inwestycji.

Spis trwa zaledwie 10 minut. Pytania są sformułowane jasno. Jedyne, co należy przygotować, to powierzchnia użytkowa domu lub mieszkania. Pamiętać należy też o nieletnich dzieciach, które samodzielnie nie mogą wypełnić formularza spisowego.
Jak się spisać? Przez internet – tutaj – a także przez telefon, pod nr 22 279 99 99. W każdym urzędzie gminy i miasta działają także Gminne Punkty Spisowe, gdzie można spisać się „osobiście”.

Im później, tym gorzej. Nie czekaj ze spisem na ostatnią chwilę. 30 września może okazać się, że serwery będą przeciążone, a rachmistrzowie nie będą mogli pomóc wszystkim zainteresowanym. Należy pamiętać, że spis jest obowiązkowy. W razie uporczywej odmowy spisania się, sąd może nałożyć karę nawet 5 tys. zł!

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 9

9 odpowiedzi na “Spis powszechny? Obowiązkowy – dla każdego”

 1. Wolny człowiek pisze:

  No i co ? Spis się skończył , ja się nie spisałem , ale też nie odmówiłem . Rachmistrz do mnie nie przyszedł . A GUS się chwali że wystawił 200 wniosków o ukaranie . 200 wniosków na niespisanych 1.8 mln obywateli . Żenada , czyli państwo z tektury .

 2. Wolny człowiek pisze:

  Jeszcze 10 dni unikania rachmistrza i będzie po spisie .

 3. Kielak pisze:

  Karana jest ODMOWA a nie brak wzięcia udziału w spisie. !!!!! Pamiętajcie o tym i nie dajcie się zwariować.

 4. komentarz pisze:

  ja od nich nic nie chce i niech oni dadza mi świety spokój 🇫🇮

 5. Anonim pisze:

  ja nic od nich nie chce i niech oni dadzą mi spokuj🇫🇮

 6. Anonim pisze:

  ja nic od nich nie chce

 7. Martwyjestem pisze:

  Karana jest ODMOWA udziłału w w sPISie więc jeśli nie odbiorę telefonu ani nie wpuszczę rachmistrza to mogą mnie cmoknąć w kukiza

 8. X, y pisze:

  W razie odmowy. Nie ma kar za nie spisanie się. Zada prosta. Ja chce ale nie mogę

 9. robot pisze:

  Wszystko dla naszego dobra. A pytali czy chcemy tego dobra ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły