Ranking „Bogactwo samorządów”. Grodzisk na drugim miejscu!

Region

Jak co roku magazyn „Wspólnota” przygotował ranking zamożności samorządów. Sprawdzamy jak wypadły w nim miejscowości z naszego regionu.

„Wspólnota” to wydawnictwo poświęcone samorządom. Pismo tworzone przez dziennikarzy i ekspertów co roku przygotowuje ranking zamożności samorządów. Podobnie jest w tym roku. Jak wypadły nasze miejscowości z naszego regionu w rankingu „Bogactwo samorządów”? Wyniki rankingu przedstawiamy poniżej.

Metodologia
Na jakich zasadach przygotowywany był ranking? – Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna, jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą – tak zwany podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – wyjaśniają twórcy rankingu.

Powiaty w „ogonie”
Na początek zaprezentujemy zamożność największych jednostek, czyli powiatów. Niestety zarówno powiat grodziski, jak i pruszkowski znajdują się na odległych pozycjach. Powiat grodziski uplasował się na 192. pozycji z dochodami na mieszkańca na poziomie 798,04 zł. Natomiast powiat pruszkowski zajął 253. lokatę z dochodami na mieszkańca w wysokości 717,51 zł.

Miasta powiatowe wysoko
Szczególnie jeśli chodzi o Grodzisk Mazowiecki, który na „podium” zamienił się miejscami z Piasecznem. W tym roku to właśnie Grodzisk jest na drugim miejscu z wynikiem 5 499,51. Podobnie jak rok temu pierwsze miejsce zajęły Polkowice. Na trzecim miejscu uplasowało się Piaseczno. Pruszków znalazł sześć „oczek” wyżej w porównaniu z ubiegłym rokiem i znalazł się na 23. miejscu zestawienia z wynikiem 3 971,52 zł.

„Miasta inne” – mogło być lepiej
W rankingu stworzonym dla „Miasta Inne” na wysokim 36. miejscu się Brwinów (4 749, 90 zł per capita). Nieco niżej, bo na 48. Miejscu znalazł się Milanówek (4 413,19zł( W tej kategorii Piastów zajął 122 miejsce (3 678,62 zł).

Gminy wiejskie z dobrym wynikiem
Z dobrych wyników w rankingu mogą cieszyć się również gminy wiejskie. Gmina Nadarzyn z dochodami na poziomie 7 904,05 zł na mieszkańca znalazła się na 6. miejscu. Michałowice uplasowały się na 16. pozycji (6 905,67), a Jaktorów (6 348,02) i Raszyn (5 269,30) odpowiednio na pozycjach 22 i 41. Żabia Wola zajęła 65 miejsce (4 747,28), a na 117. pozycji znajdziemy Baranów z dochodem na mieszkańca na poziomie 4 119,60.

Podkowa wysoko wśród miasteczek
W rankingu miasteczek na wysokim 5 miejscu znalazła się Podkowa Leśna. Dochód per capita wyniósł tu 7 454,68.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.