Rafał S. ps. Szkatuła zatrzymany

Region

Numer pierwszy na policyjnej liście poszukiwanych przestępców Rafał S. „Szkatuła” został zatrzymany 11 maja w Lesznowoli w powiecie piaseczyńskim – poinformowała w piątek 13 maja komenda Stołeczna Policji. Był poszukiwany od 10 lat.

Zatrzymania dokonała specjalna grupa zadaniowa policjantów kryminalnych z Komendy Głównej i Komendy Stołecznej Policji, która działała od ok. pół roku. Policjanci analizowali każdy szczegół dotyczący życia domniemanego przestępcy. Weryfikowano wersje mówiące o tym, że Rafał. S. nie żyje, ukrywa się na terenie Polski i nadal prowadzi działalność lub ukrywa się na terenie Hiszpanii i za pośrednictwem swoich kompanów nadzoruje biznes przestępczy w Polsce. W wyniku tych analiz funkcjonariusze ustalili, że poszukiwany ukrywa się w okolicach Piaseczna lub Magdalenki.

W ostatnich tygodniach ustalono, że mężczyzna o rysopisie podobnym do poszukiwanego przejeżdża przez Lesznowolę. Wszystko wskazywało jednak na to, że zmienił on swój wygląd: zapuścił długie włosy, wąsy i brodę, a także nosił okulary. Przez kilka dni wzdłuż głównej ulicy rozmieszczano policjantów, którzy z ukrycia prowadzili obserwację pojazdów. W środę ok. godz. 17.10 policjanci zauważyli szarą škodę fabię, jadącą z Piaseczna w kierunku Magdalenki. Kierował nią mężczyzna rysopisem odpowiadający poszukiwanemu. Informację tę przekazano do policjantów pełniących służbę radiowozem oznakowanym, by ci zatrzymali go do rutynowej kontroli. W jej trakcie poszukiwany wylegitymował się oryginalnym polskim paszportem z własnym zdjęciem, jednak dane personalne były innego mężczyzny. Tłumaczył się, że nie ma przy sobie prawa jazdy, bo zawieruszyło się ono przy przeprowadzce. Kiedy policjanci upewnili się, że mają do czynienia z jednym z najbardziej poszukiwanych członków świata przestępczego w Polce, przystąpili do zatrzymania, wykorzystując zaskoczenie mężczyzny.

Rafał S. przez wielu był uważany za szefa polskiego świata przestępczego. Wystawiono za nim osiem listów gończych, dwa europejskie nakazy aresztowania i dwa zarządzenia poszukiwawcze. W latach 90. na terenie Warszawy zajmował się kradzieżami samochodów, następnie działał w grupie przestępczej Piotra K. ps. Bandziorek. W czasie, kiedy Piotr K. przebywał w zakładzie karnym, „Szkatuła” na terenie stolicy zaczął przejmować wpływy w świecie przestępczym i w bardzo szybkim czasie stał się liderem własnej grupy, tzw. grupy „Szkatuły”. Swoim działaniem objęła ona cały kraj, a także utrzymywała kontakty z międzynarodowym światem przestępczym. Policja wielokrotnie uderzała w tę grupę, zatrzymując wielu jej członków, jednak Rafał S. był nieuchwytny.

„Szkatule” zarzuca się m.in.: zlecenie zabójstwa, udział i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, handel środkami odurzającymi na dużą skalę, wymuszanie haraczy oraz kradzieże.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.