Przedszkolna rekrutacja: czas, start!

Region

Jak co roku okres rekrutacji do przedszkoli rodzi pytania, wątpliwości, a często też i stres. Zwłaszcza, gdy rodzice spotykają się z nią po raz pierwszy. W Pruszkowie zapisy już się rozpoczęły, natomiast w Grodzisku Mazowieckim wystartują 12 marca. Jak rekrutacja przebiegnie w tym roku?

Zapewnienie dzieciom miejsc w przedszkolach to jedna z najpoważniejszych spraw do rozwiązania dla samorządów. A ta, jak bumerang powraca każdego roku. Sytuacji nie poprawiły ostatnie rewolucje w oświacie, mowa o powrocie 6-latków do przedszkoli, przy czym gmina musi zapewnić miejsca dla 3-, 4- i 5-latków (dotyczy dzieci, których rodzice zdecydują się posłać je do przedszkoli – przyp. red.).

W związku z wszystkimi zmianami wielu rodziców nie do końca wie jak odnaleźć się w przedszkolnej rekrutacji. Powraca też niepokój o to, czy dziecko dostanie się do wybranej placówki. A należy tutaj podkreślić, że często brak miejsca dla pociechy jest jednoznaczne z utratą zatrudnienia… 

W rozmowie z dyrektorami biur oświaty z Pruszkowa i Grodziska Maz. pytamy o to jaka wizja kreuje się podczas tegorocznej rekrutacji. Czy miejsc wystarczy dla wszystkich maluchów? Wspominamy również o nowości jaka zawitała do Pruszkowa, czyli elektronicznych zapisach do placówek wychowania przedszkolnego. 

Przepisy dotyczące rekrutacji nie zmieniły się w porównaniu z rokiem minionym. Można stwierdzić, że najgorszy okres za nami, ponieważ najtrudniejszą rekrutacją była ta w roku minionym. Mimo to, baza miejsc dla dzieci to nadal pięta achillesowa dla wielu samorządów i to nie tylko w naszym regionie, ale i w całej Polsce. 

W Grodzisku Maz. poczyniono starania, aby zapewnić miejsca wszystkim dzieciom. Jakie? – Liczymy na to, że wystarczy nam miejsc. Cały czas mamy ten sam problem, o którym mówimy od lat, że nie posiadamy pełnej wiedzy na temat liczby dzieci zamieszkałych na naszych terenie, wiemy jedynie ile dzieci jest zameldowanych. Na tym musimy się oprzeć jeśli chodzi o przygotowanie oferty edukacyjnej. Poczyniliśmy pewnie działania, które pozwalają nam spokojniej patrzeć na rekrutację w tym roku. Ogłoszono konkurs na miejsca w placówka niepublicznych, mamy tą drogą pozyskane miejsca, wynajęliśmy też pewną przestrzeń, w której będziemy organizować nowe oddziały przedszkolne 
– mówi Ewa Burzyk, dyrektor grodziskiego biura oświaty. – 12 marca będzie dostępna pełna oferta, czyli gdzie i ile miejsc mamy do zaoferowania – dodaje.

Jednak usłyszeliśmy, że jest zbyt wcześnie aby informować o szczegółach. Krótko mówiąc jest wiele niewiadomych. – Nie wiemy ilu rodziców zdecyduje się posłać 6-latków do szkoły, nie wiemy ilu rodziców zdecyduje się na kontynuację woli edukacji przedszkolnej w tym roku. Dopóki nie przejdziemy przynajmniej pierwszego etapu, który rzuca światło na potrzeby, to troszkę poruszamy się we mgle. W Grodzisku rodzice mają dwa tygodnie na złożenie wniosków w pierwszym etapie, który rozpocznie się 12 marca. Potem przeprowadzamy rekrutację uzupełniającą. Utworzymy wtedy nową ofertę, spis miejsc które pozostały i zaczniemy drugi etap, dla rodziców którzy nie otrzymali miejsca dla swoich 
dzieci – wyjaśnia Burzyk. 

Rekrutacja w Pruszkowie rozpoczęła się 1 marca. Podobnie jak w Grodzisku i wielu innych gminach statystyki dotyczące liczby przedszkolaków opierają się na meldunkach. – Nie możemy zrobić dokładnych danych statystycznych. Ponieważ dysponujemy tylko meldunkami, a wiele osób ich nie posiada – podkreśla Zofia Wasiota, naczelnik wydziału edukacji w pruszkowskim urzędzie miasta.

Miasto zdecydowało o pozostawieniu 6-latków w przedszkolach. – W przedszkolach zostają u nas klasy zerowe na ten rok, ponieważ zrobiliśmy dokładną symulację i wyszło nam, że byłoby za ciasno w szkołach podstawowych i musielibyśmy wprowadzić większe zmianowości, w związku z tym postanowiliśmy zatrzymać 6-latki w przedszkolach, chyba, że poszczególni rodzice chcieliby  inaczej. 6-latkowie to jest liczna grupa dzieci, mamy ich około 550 – mówi Wasiota.

Sytuację Pruszkowa, a zwłaszcza dzielnicy Bąki, nieco poprawi kompleks oświatowy przy ul. Jarzynowej. Znajdujące się w nim przedszkole pomieści 100 dzieci.

Istotną zmianą w Pruszkowie jest wprowadzenie elektronicznego systemu naboru do przedszkoli. Do 30 marca rodzice będą mogli złożyć wniosek na stronie internetowej www.pruszkow.
formico.pl. Należy pamiętać, że oprócz rejestracji elektronicznej należy złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru dokumentację w formie papierowej. Dokładne informacje na temat naborów znajdziecie na stronie www.pruszkow.pl w zakładce „Edukacja”.

Co do kryteriów, to w pierwszej kolejności do publicznych przedszkoli zostaną przyjęte dzieci spełniające wymogi ministerialne, w następnej te ustalone na poziomie gminy. Punkty przyznawane są m.in. za pochodzenie dziecka z rodziny wielodzietnej, niepełnosprawność dziecka, rodzica samotnie wychowującego dziecko oraz dziecko wychowywane w ramach pieczy zastępczej. Kryteria przyjmowane przez samorząd to m.in. zamieszkanie na terenie gminy lub miasta, praca zawodowa obojga rodziców, posiadanie przez dziecko rodzeństwa w tej samej placówce, rozliczanie się rodziców z podatku dochodowego na terenie gminy.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.