Nowa droga dla rowerów i obawa o bezpieczeństwo

Pęcice

W Pęcicach powstaje nowa droga rowerowa, która połączy Pruszków z gminą Michałowice. Jednak nasi czytelnicy mają obawy czy będzie ona bezpieczna, bowiem poprowadzono ją fragmentami po obu stronach drogi i połączono przejściem przez jednię, które usytuowano za zakrętem.

Infrastruktura rowerowa stale się rozwija. Dzięki możliwości pozyskiwania funduszy ze środków europejskich gminy mogą dofinansować swoje przedsięwzięcia. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w naszym regionie (powiatach pruszkowskim i grodziskim) powstaje wiele kilometrów dróg rowerowych. Jedną z nich jest ta, która budowana jest od granicy Pruszkowa w kierunku Pęcic.

Wśród niektórych naszych czytelników nowo budowana droga rowerowa wzbudza skrajne emocje. Z jednej strony cieszą się, że powstają tego typu ciągi komunikacyjne dla rowerzystów, ale z drugiej strony w tym konkretnym przypadku mają też zastrzeżenia. – Mam obawy czy ta ścieżka będzie bezpieczna. Patrząc od Pruszkowa w kierunku Pęcic droga biegnie lewą stroną. Dalej mija rondo i w rejonie mostku trzeba będzie przejść na drugą stronę krętej jezdni i następnie łukiem w prawo kierować się w kierunku drugiego ronda. Samo przejście budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa takiego rozwiązania oraz pytanie, czy kierowcy nie będą ścinać zakrętu nową ścieżką… Czy nie można było drogi poprowadzić jedną stroną? Skąd takie rozwiązanie? – dopytuje czytelnik Jan.

Z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie zwróciliśmy się do Urzędu Gminy Michałowice. – Takie rozwiązanie wymusiły sprawy własnościowe związane z gruntami. To przejście będzie oznakowane i chcemy je doświetlić, żeby wieczorem było dobrze widoczne. Będzie to pewne utrudnienie, ale i tak będzie łatwiej i lepiej niż do tej pory. Dopracowujemy zasady oznakowania tak, by było to jak najbardziej bezpieczne. Zdajemy sobie sprawę z pewnych niebezpieczeństw, ale nie jesteśmy w stanie pokonać pewnych barier własnościowych – mówi Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice.

Za przejściem droga rowerowa będzie poprowadzona dość ostrym łukiem w prawo. Czy kierowcy nie będą ścinać zakrętu? Pozostaje nadzieja, że kierowcy będą poruszać się zgodnie z zasadami ruchu drogowego. – Kierowcy nie mają prawa ścinać zakrętu. Będzie oznakowanie, ciągła linia oddzielająca drogę rowerową od jezdni dla samochodów – zaznacza wójt Grabka. – Jestem przekonany, że jeżeli zdrowy rozsądek zostanie zachowany u kierowców, to bezpieczeństwo rowerzystów wzrośnie – dodaje.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.