Liczna grupa zwiedziła Dulag 121

Region

W sobotnie południe odbyła się niecodzienna wycieczka po dawnym obozie przejściowym Dulag 121. Ilość uczestników była nadspodziewanie duża.

O godz. 12.00 przy wejściu do Millenium Logistic Park zebrało się ok. 300 osób. Tak oszacowali organizatorzy. Obecnie na tym terenie mieszczą się siedziby wielu firm. Dawniej były do Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, a w czasie okupacji niemiecki obóz przejściowy Dulag 121.

Organizatorem spaceru po ZNTK było stowarzyszenie Forum Pruszków, Pruszkowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe oraz miasto Pruszków. Uczestnicy zostali oprowadzeni przez przewodników po fragmencie Żbikowa i samym obozie.

Opowiedziano o pomniku Kościuszki u zbiegu ul. 3 maja i Warsztatowej. Na terenie ZNTK pokazano m.in. fragment pociągu pancernego. Na pomniku poświęconym ofiarom Dulagu i powstania warszawskiego jeden z kombatantów, który był więźniem obozu w Pruszkowie, opowiedział swoje wspomnienia.

Organizatorzy wycieczkę poprowadzili także w okolice pałacu, który stoi przy napisie „Tędy przeszła Warszawa”. Budynek ten został wybudowany jeszcze przez Rosjan w czasie zaboru pruskiego.


Początek wycieczki przy kładce na końcu ul. 3 maja. Zebrało się ok. 300 osób.


Pomnik św. Katarzyny


Fragment pociągu pancernego

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.