Konserwator uniemożliwi budowę marketu?

Komorów

Mazowiecki konserwator zabytków rozpoczął postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków zespołu pałacowo-parkowego w Komorowie wraz z fragmentem Alei Marii Dąbrowskiej. To dobra wiadomość dla mieszkańców, który obawiają się budowy dyskontu w mieście-ogrodzie.

O rozpoczęcie tej procedury starały się stowarzyszenia mieszkańców Komorowa, w tym m.in. Towarzystwo Komorowianie. – Uzasadnialiśmy nasz wniosek istnieniem interesu społecznego jakim jest potrzeba zachowania zespołu pałacowo-parkowego i Alei Marii Dąbrowskiej ze względu na posiadane wartości historyczne i artystyczne oraz istnienie zagrożeń dla zachowania tychże wartości, związanych z narastającymi i agresywnymi działaniami inwestycyjnymi i przestrzennymi wokół układu przestrzennego Komorowa – wyjaśnia Małgorzata Pachecka z Towarzystwa.

Wniosek trafił na biurko konserwatora w połowie maja. Pod koniec kwietnia wydano postanowienie o wszęciu postępowania, a 14 maja odbędzie się wizja lokalna.

Dlaczego to tak ważne? Jeśli konserwator podejmie decyzję wpisie do rejestru zabytkó zespołu pałacowo-parkowego i fragmentu Alei Marii Dąbrowskiej wraz z jej przedłużeniem w pierwotnym śladzie, znacznie utrudni to powstawanie w tej części Komorowa dużych inwestycji komercyjnych. Mowa m.in. o możliwości budowy marektu sieci Lidl, przeciw czemu od kilku miesięcy protestuje część mieszkańców miasta-ogrodu. Więcej na ten temat pisaliśmy tu i tu.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.