Kolejna gmina z uchwalonym budżetem. Ambitnym

Brwinów

Podczas ostatniej tegorocznej sesji radni gminy Brwinów przyjęli budżet na 2017 r. Wiemy już jakie inwestycje gmina zamierza przeprowadzić w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Zadowolenia z kształtu budżetu nie kryje burmistrz Arkadiusz Kosiński. – Oceniam go jako bardzo dobry. W tych dość trudnych warunkach jakie mamy udało się ponad 21 proc budżetu przeznaczyć na inwestycje, a jeśli od całości odejmiemy program 500+, to mamy 25 proc na inwestycje, bo ten program trochę fałszuje rzeczywistość zwiększając dochody i wydatki. To rewelacyjny wynik – mówi.

Jakie przedsięwzięcia zaplanowano w przyszłym roku? – Największe, najważniejsze zadania to dokończenie budowy hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 i rozpoczęcie budowy przedszkola w Otrębusach. To sztandarowe przedsięwzięcia. W wydatkach oświatowych ujęte zostały 34 mln wydatków bieżących związanych z utrzymaniem szkół, budynków, płacami nauczycieli itd. To w sumie przekroczyło już jedną trzecią wydatków gminy – wyjaśnia Kosiński.

Ważną pozycję w budżecie zajmują wydatki na drogi. – Łącznie przeznaczyliśmy na to 15 mln zł, z czego 3,5 mln to koszty napraw i remontów bieżących, odśnieżania, utrzymania zieleni. Prawie 12 mln zł. przeznaczonych zostanie na inwestycje. Jedną z najważniejszych jest obwodnica wsi Moszna. Nie wiem czy są w Polsce gminy naszej wielkości, które decydują się na taki krok. My chcemy to zrobić, aby chronić mieszkańców Moszny, Domaniewa i Domaniewka przed ruchem ciężarowym – mówi brwinowski włodarz.

Gmina sfinansuje też m.in. rozbudowę systemu ścieżek rowerowych (2,9 mln zł), przebudowę ul. Mickiewicza w Brwinowie, ul. Myśliwskiej od ul. Grodziskiej do Żwirowej, ul. Słonecznej od Sportowej do Myśliwskiej, drugi etap prac na ulicach Zgoda i Armii Krajowej, przebudowę ul. Toeplitza i Sadowej w Otrębusach, budowę ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Nadarzyńskiej w Żółwinie oraz przebudowę skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 719 z ulicami Piłsudskiego i Kolejową w Kaniach. – To bardzo ważna inwestycja. To główna droga wyjazdowa z Kań, gdzie mieszka ponad 2 tys osób. Tam bardzo często dochodzi do wypadków i kolizji. Umówiliśmy się z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich, że zostaną tam wprowadzone dodatkowe pasy lewoskrętu i sygnalizacja świetlna. Pojawi się też połączenie ze ścieżką rowerową w ul. Piłsudskiego – zaznacza Arkadiusz Kosiński.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.