Internet w kablu przy każdej remontowanej drodze

Region

Zarządy dróg powinny publikować informacje o planowanych remontach ulic i możliwości położenia kabli na potrzeby sieci szerokopasmowych – przewiduje obowiązująca od lipca ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.

Jak przypomina Urząd Komunikacji Elektronicznej, zgodnie z nowymi przepisami, zarządcy dróg w trakcie budowy lub przebudowy drogi są zobowiązani zlokalizować kanał technologiczny w pasie drogowym. Chodzi m.in. o sieci telekomunikacyjne wraz z urządzeniami które służą ich eksploatacji.

Ustawa nakłada na zarządy dróg obowiązek wcześniejszego poinformowania o planowanych inwestycjach. Najpóźniej na 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej albo o pozwoleniu na budowę drogi, zarządca drogi powinien zamieścić na swojej stronie internetowej informację o zamiarze rozpoczęcia budowy lub przebudowy drogi i możliwości zgłaszania zainteresowania udostępnieniem kanału technologicznego.

Konieczne jest także zawiadomienie o tym fakcie prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

UKE w planach ma zamieszczanie na swojej stronie internetowej zawiadomień o poszczególnych inwestycjach wraz z kompletnymi informacjami o planowanej budowie lub przebudowie drogi. Wyszukiwarka będzie uwzględniała podziały terytorialny kraju (województwo, powiat, gmina), co pozwoli zainteresowanym na szybkie dotarcie do właściwych danych.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.