Grupa Robocza o linii 400kV

Region

Po fiasku Forum Dialogu, prace nad ustaleniem kryteriów oceny proponowanych tras przebiegu linii 400kV rozpoczęła powołana przez inwestora Grupa Robocza. Efekt pierwszego posiedzenia pozwala na ostrożny optymizm.

Grupa zajmie się tym, czego nie udało się wypracować w ramach Forum Dialogu. Przypomnijmy, miało ono stanowić platformę dyskusji między samorządami, mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i inwestorem, czyli spółką Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Na lutowym posiedzeniu Forum doszło jednak do wybuchu ogromnych emocji. Merytoryczne rozmowy zerwano, trzy stowarzyszenia zdecydowały, że do rozmów w tym kształcie już nie powrócą. Chodzi o Stowarzyszenie Trudności Usuwamy Razem z Jaktorowa, Stowarzyszenie Nasza Gmina Jaktorów oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Czarny Las.

W tej sytuacji dalsze konsultacje zawisły na włosku. Inwestor zdecydował jednak o ich kontynuowaniu i powołał Grupę Roboczą. Jej pierwsze spotkanie odbyło się we wtorek, 22 marca. Jak wyglądało? – Dialog udało się przeprowadzić w zupełnie innym tonie niż na ostatnim posiedzeniu Forum Dialogu. Niebagatelna w tym rola prof. Andrzeja Kraszewskiego, który zadeklarował, że przeprowadzi ten proces. Udało się przepracować i uzgodnić kryteria środowiskowe, co jest dużym krokiem naprzód, bo to jeden z etapów, które udało się zamknąć. Przed nami kolejne rozmowy – mówi Jarosław Kowalski z Agencji Promocji Inwestycji, która na zlecenie PSE obsługuje przedsięwzięcie. – Jesteśmy zadowoleni z tego w jaki sposób strona społeczna chce tę sprawę załatwić, że odnosi się bardzo merytorycznie i stanęła na wysokości zadania. Podobnie jak inwestor. Wrażenia są więc pozytywne – dodaje.

Do Grupy Roboczej miały szansę dołączyć wszystkie zainteresowane podmioty, ale nie wszystkie wyraziły taką chęć. – W pracach mogą uczestniczyć przedstawiciele wszystkich gmin i stowarzyszeń. Od niektórych nie otrzymaliśmy odzewu na zaproszenie, od niektórych odmowę – wyjaśnia Kowalski.

Zaproszenia nie otrzymały media. Dlaczego? – Te posiedzenia mają charakter stricte roboczy, chcieliśmy uniknąć sytuacji, w której przy obecności mediów ktoś chciałby pokazywać swoje „ja” i nagłaśniać własne interesy. Chodziło o zachowanie merytoryki tego procesu – zapewnia przedstawiciel API.

Jakie wrażenia są po stronie społecznej? – Rozpoczęto prace, uzgodniony został regulamin Grupy, zaczęła się rozmowa o kryteriach środowiskowych. Myślę, że wszystkie strony pojawią się na kolejnym posiedzeniu. Wszyscy są skłonni do dialogu. Pokładamy dużą nadzieję, że jest to prawdziwa praca nad kryteriami, a nie jedynie ściema, aby przypisać temu potem konsultacje społeczne – ocenia Joanna Skrzywanek-Narojczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Otwarta Brama z Żabiej Woli. I dodaje: – Nasze odczucie jest takie, że wszyscy chcą rozmawiać, wszyscy zdają sobie sprawę, że trzeba zawrzeć kompromis.

Kolejne posiedzenie Grupy Roboczej w sprawie przebiegu planowanej linii energetycznej Kozienice-Ołtarzew odbędzie się 6 kwietnia.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.