Grodzisk i Podkowa wśród najlepszych

Region

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował prestiżowy ranking najlepszych samorządów. Z wyróżnień mogą być dumni włodarze i mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego oraz Podkowy Leśnej.

Kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka dokonała dogłębnej analizy samorządów. Pod lupę wzięto m.in. stan finansów, pozyskiwanie środków, dynamikę wzrostu wydatków i dochodów oraz jakość oferty edukacyjnej. Spośród 2478 gmin z całego kraju do drugiego etapu przeszło 565, z tego grona wyłoniono najlepszych. Warto dodać, że samorządy podzielono na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

W zestawieniu nie zabrakło samorządów z naszego regionu. Powody do zadowolenia ma Grodzisk Mazowiecki, który znalazł się w czołówce gmin miejsko-wiejskich. W porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem grodziski samorząd zanotował awans o cztery lokaty – z 13. na 9. miejsce. 

Spory sukces odniosła również Podkowa Leśna. – Zajęcie 20 miejsca w Polsce, a 5 w województwie mazowieckim w tak znamienitym Rankingu Najlepszych Samorządów daje ogromną satysfakcję, szczególnie, że w latach ubiegłych  Podkowa Leśna znajdowała się poza listą rankingową. W rankingu „Rzeczpospolitej” Europejski Samorząd 2016  – pozyskiwanie dotacji  w roku ubiegłym znaleźliśmy się na 24 pozycji w Polsce i 9 w województwie mazowieckim. To ogromny skok biorąc pod uwagę, że Podkowa Leśna dotychczas również była poza publikowaną rankingową setką –  podaje Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Jak wypadły pozostałe samorządy z regionu? W drugiej połowie rankingu uplasowały się Milanówek (63) oraz Żabia Wola (95).  Wśród najlepszych nie znalazła się żadna gmina z powiatu pruszkowskiego. 

W kategorii miast najlepszy okazał się Gdańsk, za którego plecami znalazły się Poznań i Gdańsk. Tuż za podium wylądował Sopot. Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskie najlepszy okazał się Kołobrzeg. Dalej: Zator, Uniejów, Biłgoraj, Aleksandrów Łódzki, Mszczonów i Karpacz. Zielonki triumfowały wśród gminy wiejskich wyprzedzając Świdnicę, Mileno i Słupsk.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.