Drzewa z własnym systemem nawadniania

Brwinów

Gmina Brwinów przygotowała się do walki z suszą. Sadzone są nowe drzewa – okazy sporych rozmiarów – nawadniane są metodą kropelkową.

Podczas wiosennego spaceru przez park miejski w Brwinowie zobaczyć można, że od ubiegłego roku przybyło w nim kilkadziesiąt nowych drzew i krzewów. Kilkumetrowe platany i dęby nie wyrosły w ciągu kilku tygodni – Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa zdecydował się na sadzenie okazów o sporych rozmiarach.

Niektóre drzewa zostały w ten sposób uratowane przed wycinką i teraz zyskują drugie życie po „przeprowadzce”. Aby zapewnić im odpowiednie nawadnianie i pomóc w ukorzenianiu w nowym miejscu, zastosowano worki nawadniające, które mieszczą jednorazowo kilkadziesiąt litrów wody. Jest ona stopniowo uwalniana do gruntu i dociera do głębszych warstw ziemi bez utraty cennych kropli podczas parowania. Metoda kropelkowa jest skuteczna, a dodatkowo pozwala na oszczędzanie wody w porównaniu do tradycyjnego podlewania ziemi wokół rośliny. Worki uzupełniane są w miarę potrzeb – w czasie suszy co kilka dni.

Gmina Brwinów dysponuje obecnie 166 workami, które będą wykorzystywane przede wszystkim przy młodych drzewach oraz nowych nasadzeniach. Pierwsze efekty już widać – mimo ryzyka uszkodzenia delikatnych korzeni na obrzeżu bryły korzeniowej przy sadzeniu oraz suszy, jaka panowała do tej pory, na gałęziach zaczynają rozwijać się młode liście.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Drzewa z własnym systemem nawadniania”

  1. Abadon pisze:

    Fajnie jest widzieć zmainy zachodzące w Brwinowie , to nie to samo miasto co kiedyś .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły