CPK i KZN wspólnie przygotują nieruchomości zamienne na potrzeby relokacji

Region

Przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego i Krajowego Zasobu Nieruchomości podpisali list intencyjny. Współpraca będzie dotyczyła przygotowania i zabudowy nieruchomości zamiennych dla tych mieszkańców terenu inwestycji, którzy wezmą udział w Programie Dobrowolnych Nabyć.

W pierwszym kwartale tego roku spółka CPK zorganizowała spotkania dla przedstawicieli każdej z trzech gmin obszaru inwestycji – czyli Baranów, Teresin i Wiskitki – podczas których zostały zaprezentowane założenia dotyczące oferowania mieszkańcom nieruchomości zamiennych.

– Dzisiaj idziemy kilka kroków dalej. Na potrzeby realizacji inwestycji spółka CPK potrzebuje własnego zasobu nieruchomości w celu ich zamiany na działki leżące w obszarze inwestycji. Właśnie dlatego podejmujemy współpracę z KZN. Jej celem jest przygotowanie nieruchomości i budowa domów dla mieszkańców chętnych do wzięcia udziału w relokacji – mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Podpisany dziś list intencyjny zakłada, że KZN niezwłocznie przystąpi do wytypowania i przygotowania nieruchomości zamiennych do zabudowy, m.in. ich scalenie i podział w celu jak najszybszego rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowych. Planowany czas ich ukończenia to 2023 r.

– Zabezpieczenie potrzeb mieszkańców, którzy w związku z naszą inwestycją będą musieli zmienić miejsce zamieszkania, to dla nas priorytet. Rozmowy, dotyczące zasad współpracy między CPK i KZN, są już zaawansowane. Na przełomie października i listopada planujemy ogłosić szczegóły tych ustaleń wraz z m.in. lokalizacją nieruchomości do planowanej zabudowy mieszkaniowej, a także zasadami finansowania inwestycji, nadzoru nad nimi i ich realizacji – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

– Współpraca z CPK, zwłaszcza przy tak ważnym projekcie, jest dla nas priorytetowa – deklaruje p.o. prezesa KZN Arkadiusz Urban. – Pomocnym w jak najszybszym osiągnięciu tego celu jest dotychczasowe doświadczenie KZN, opierające się na współpracy z ponad 300 gminami – dodaje.

Żeby ustalić ilu mieszkańców i ile gospodarstw domowych będzie zainteresowanych przenosinami spółka CPK przeprowadzi badania ankietowe, które rozpoczną się jeszcze w październiku. W ankietach mieszkańcy odpowiedzą m.in. na pytania dotyczące potrzeb i oczekiwań związanych z przeprowadzką. Na tej podstawie spółka CPK i KZN ustalą, dla jak dużej grupy przygotowywać tę operację.

Program Dobrowolnych Nabyć, który jest skierowany do właścicieli nieruchomości z terenu przyszłego Lotniska Solidarność, obejmuje obszar o łącznej powierzchni 74 km kw. na pograniczu gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Celem PDN jest pozyskanie na możliwie wczesnym etapie jak największej liczby nieruchomości w drodze dobrowolnych transakcji. Osoba zgłaszająca chęć wzięcia udziału w Programie może zaznaczyć, czy jest zainteresowana jedynie sprzedażą swojej nieruchomości, czy również jej zamianą.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 14

14 odpowiedzi na “CPK i KZN wspólnie przygotują nieruchomości zamienne na potrzeby relokacji”

 1. Łukasz pisze:

  Jest to bardzo potrzebna inwestycja. Dziękuję temu rządowi fachowców za myślenie w przyszłość. Każdy duży i szanujący się kraj posiada takie lotnisko. My też go chcemy. Prosimy o nie słuchanie się ludzi, którzy nie maja o tym pojęcia.. (oni wolą lecieć do Berlina) to lotnisko to wielka szansa na rozwój naszego kraju, który obecnie pod rządami najlepszego premiera w historii robi to wyśmienicie.. W Warszawie nic się nie dzieje, gdzie te 6 linii metra? Ach są w Berlinie, po co w Warszawie…

  • paca pisze:

   Rozumiem że to prowokacja bo aż takim kretynem być niepodobna. Ukasz, co nowego nam wystukasz ?

  • NIE dla CPK pisze:

   Jest takie powiedzenie „pożyteczny idiota”.
   Mówi się o tym wtedy, gdy ktoś popiera utopijny pomysł, nie mając z tego żadnego pożytku, a jedynie idą za takim pomysłem same szkody.
   Ale w niektórych przypadkach należy też wykluczyć słowo: pożyteczny.
   Pozostawiając drugie słowo, w jego podstawowym znaczeniu.

   • Łukasz pisze:

    Jest to bardzo dobry pomysł, który przyniesie ogromy pożytek dla naszego kraju. Nasz kraj rozwija się obecnie najszybciej w UE, a przepływ ludzi i towarów z naszego kraju zwiększa się z roku na rok… Jak się nie znasz na tej branży to się nie wypowiadaj…

 2. Piotr pisze:

  Jakie CPK ??? To tylko kolejna dojna krowa dla pisiorów !!!

 3. Ojo pisze:

  Nawet 2 ostatnich zamówionych dreamlinerow nie odebrali z USA i nadal marzą o CPK. Dokąd chcecie latać i czym
  Nawet dziecko wie, że to nigdy nie postanie

 4. polo pisze:

  Kmioty postępu nie zatrzymacie. Jak nie chcą dobrowolnie, to do slumsów pod Błonie wysiedlić i wszystko. Nie ma co konsultować i pytać ciemnogród.

 5. paca pisze:

  Relokować należałoby ruhałe razem z resztą pazernych kolesiów w kierunku odwrotnym niż imigranci albo nawet na północ od 38 równoleżnika w dalekiej Azji.

 6. Niezależny obserwator pisze:

  Czyli zaczyna się szantaż.
  Nie jestem w żaden sposób stroną w tym problemie.
  Ale przeanalizowałem problem dość dokładnie.
  Ostatnio w kilku miastach były organizowane spotkania z mieszkańcami,
  w sprawie linii kolejowych CPK.
  Spotkania są tak organizowane, by przyszło na nie jak najmniej ludzi.
  W dniach pracy i godzinach południowych, gdy wszyscy zainteresowani są w pracy, uczelni, szkole.
  I za chwilę w mediach usłyszymy, że jest brak zainteresowania mieszkańców problemem,
  bo na spotkaniach jest mała frekwencja.
  Jest to świadome działanie obecnej władzy.
  Oni wiedzą, że jest ogromny sprzeciw ludzi.
  Osobiście jestem zdecydowanym przeciwnikiem budowania CPK.
  CPK to istne szaleństwo.

  • paca pisze:

   „Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem. Kiedy przyszli po ….” pewnie znasz ten tekst napisany, zdaje się, w Dachau przez niemieckiego pastora. „Kiedy przyszli po mnie nikt nie protestował. Nikogo już nie było.”. Tak się kończy ta wyliczanka. Jesteś stroną. Powinieneś się nią czuć. Tym bardziej że są tam trwonione także twoje pieniądze i nikt cię o zgodę nie pytał.

 7. Konsultant pisze:

  Inwestycję jako taką uważam za bezsensowną, ale jeżeli chodzi o wywłaszczenia, to w przypadku A2, zyskali ci, co nie machali toporkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły