Brwinów wzbogaci się o plenerowe biblioteki

Brwinów

Gmina Brwinów pozyskała środki na stworzenie plenerowych minibibliotek. Inwestycja będzie realizowana w przyszłym roku i ma promować czytelnictwo.

W ramach projektu pod nazwą „Biblioteka w plenerze” zaplanowano utworzenie altany czytelniczej przy fili biblioteki w Otrębusach przy ul. Wiejskiej 1 oraz wyposażenie „Brwinowskiej biblioteki w plenerze”. Założenia „Biblioteki w plenerze” opierają się na idei bookcrossingu, czyli wymiany książek. Odkładanie i pobieranie książek będzie bezpłatne i bez odnotowywania tego faktu. Ponadto Biblioteka Publiczna w Brwinowie będzie mogła zasilać półki książkomatów darami, które otrzymuje od czytelników. – Książkomaty, pełniące rolę plenerowych biblioteczek, będą mieć formę szafek-stojaków z zamykanymi półkami w kształcie pszczelich plastrów miodu z dodatkowo nadrukowanymi logotypami m.in. biblioteki. Ich wygląd nawiązuje do historii brwinowskiego Pszczelina, jego historii oraz lokalnych tradycji pszczelarskich. Dodatkowo plenerowe biblioteczki staną się miejscem udostępniania informacji o bibliotece (ulotki z godzinami otwarcia, planowanymi zajęciami, wydarzeniami kulturalnymi w tym czytelniczymi w terenie itp.) – informuje brwinowski magistrat.

W ramach projektu przy pałacu Toeplitza – filia biblioteki w Otrębusach, ul. Wiejska 1- zaplanowano ponadto postawienie altany czytelniczej – niewielkiego, zadaszonego podestu, na którym zostaną ustawione kanapy i wygodne siedziska. Dzięki niej biblioteka zyska atrakcyjne miejsce do prowadzenia działań w plenerze m.in. spotkań z autorami, spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, akcji Narodowego Czytania, projekcji filmów oraz organizowania wystaw. Poza czasem wykorzystywanym na organizację wydarzeń kulturalnych altana będzie dostępna dla czytelników jako plenerowa czytelnia. Jako wyposażenie altany przewidziano zakup czterech stołów, pięćdziesięciu krzeseł, projektora oraz ekranu i nagłośnienia. Będą one używane do organizacji większych wydarzeń kulturalnych w plenerze. Dodatkowo planuje się doposażyć Bibliotekę w nowoczesny sprzęt i multimedialne pomoce m.in. interaktywne pakiety książkowe.

Warto zaznaczyć, że wspomniana wcześniej „Brwinowska biblioteka w plenerze” zostanie stworzona w ośmiu lokalizacjach, gdzie pojawią się książkomaty.

Na terenie Brwinowa książkomaty pojawią się w trzech lokalizacjach:
– ul Grodziska 3, nieopodal placu zabaw,
– ul. Rynek, w parku miejskim,
– ul. Sochaczewska, wewnątrz osiedla przy ul. Sochaczewskiej w pobliżu budynków z nr. 8–8C.

A na terenie sołectw w pięciu miejscach:
– w Żółwinie przy ul. Szkolnej 56, naprzeciwko Szkoły Podstawowej im. 11 listopada,
– w Owczarni przy ul. Cyprysowej 4, na terenie świetlicy „Owca”,
– w Otrębusach przy ul. Natalińskiej w pobliżu Szkoły Podstawowej im. Włodzimierza Puchalskiego,
– w Kaniach przy ul. Piłsudskiego,
– w Domaniewie przy ul. Małego Księcia 14, na terenie przy świetlicy w Domaniewie „Galerii wiejskiej nad Łąkami”.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.