Zieleń wróci na skrzyżowanie „przy czołgu”?

Pruszków

Przebudowa skrzyżowania al. Wojska Polskiego i al. Niepodległości choć potrzebna, wywołała wiele kontrowersji. Powód? Konieczna wycinka szpaleru drzew. Władze Pruszkowa przygotowały koncepcję stworzenia buforu zieleni w tym miejscu.

Przypomnijmy. Skrzyżowanie „przy czołgu” to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na drogowej mapie Pruszkowa. W ciągu zaledwie pięciu lat doszło tam do 70 kolizji i 3 wypadków. A mowa tu jedynie o zdarzeniach zgłoszonych na policję.

Pierwotnie zakładano tu budowę ronda. Ze względu na warunki techniczne koncepcje zmieniono. Na al. Wojska Polskiego mają pojawić wydzielone pasy do skrętu w lewo. Zaplanowano również modyfikację sygnalizacji świetlnej. Rozwiązanie wydaje się idealne. Dzięki poszerzeniu drogi, przesunięciu azylu i budowie lewoskrętu kierowcy zyskają o wiele lepsze pole widzenia i łatwiej wykonają manewr skrętu w lewo. Dodatkowo wydzielone lewoskręty rozwiążą problem z blokowaniem przez kierowców pasa do jazdy prosto.

Niestety przebudowa wymagała wycięcia szpaleru drzew wzdłuż al. Wojska Polskiego, a to wzbudziło niezadowolenie wielu mieszkańców Pruszkowa. Władze miasta przygotowały jednak koncepcję odtworzenia zieleni w tym miejscu. — Koncepcja buforu zieleni w al. Wojska Polskiego, która została opracowana wraz z ekspertami od zieleni miejskiej. Idea zakłada stworzenie między ścieżką rowerową a ciągiem pieszym zielonego pasa, na którym zostaną zasadzone drzewa, byliny i krzewy – informuje pruszkowski magistrat.

Koncepcję drogowcom z Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich przedstawili na spotkaniu prezydent Pruszkowa Paweł Makuch i wiceprezydent Konrad Sipiera. Koncepcja spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony przedstawicieli MZDW.

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 12

12 odpowiedzi na “Zieleń wróci na skrzyżowanie „przy czołgu”?”

 1. inż. pisze:

  Miasto się obudziło po prostetach mieszkańców. Co robili na etapie projektowania? Przecież nawet jak projekt jest na zlecenie MZDW to miasto ma go do wglądu i uzgadnia rozwiązania. Wtedy o niczym nie myśleli?

 2. och pisze:

  a wystarczylo zmienic sekwencje swiatel i po zawodach.

 3. feldkurat otto katz pisze:

  Jaja jakieś prędzej czołg wróci na cokół.( à propos S P A D A J plezidencie)

 4. Pruszkowianka pisze:

  Wizualizacja nie oddaje stanu rzeczywistego. Jaka jest szerokość
  – ścieżki rowerowej
  – pasa zieleni z drzewami do 10 metrów i rozłożystymi krzewami
  – głównego pieszego ciągu komunikacyjnego przez miasto.
  Bardzo irytują mnie nieprzemyślane nasadzenia. Np. w ciągu ulicy Bol.Pusa zaczynając od Ceramicznej. Posadzona „kosodrzewina” pokłada się na ścieżkę rowerową kierując się do słońca. Uff

 5. James Bond pisze:

  AZ – autorze artykułu, proszę nie pisać bzdur typu ” najniebezpieczniejsze skrzyżowanie ” .
  Każde skrzyżowanie jest na tyle niebezpieczne, na ile kierowcy na nim zachowają się nieodwoedzialnie.
  Przez 12 lat pokonywałem codziennie to skrzyżowanie skręcając w lewo z WP w al Niepodległości w kierunku Prusa.
  Ani razu nie miałem problemów. Ale widziałem i takich co to dla zaoszczędzenia „cennych” kilkudziesięciu sek wymuszali pierwszeństwo narażając siebie i innych.
  Tacy właśnie kierowcy sprawiają że skrzyżowania są niebezpieczne.
  Wystarczy popatrzeć na skrzyżowanie Powstańców/ WP/ Pogodna.
  Zapala się zielona strzałka do jazdy w lewo w Pogodną, a z Powstańców auta dalej jadą mimo czerwonego światła dla nich. Wiele razy trąbiłem na takiego kretyna.

  • Skarabeusz pisze:

   Przestań mądralowac . Człowieku czy drzewo jest ważniejsze niż człowiek? Odpowiedź sobie na pytanie . Posądza nowe i będziesz zadowolony. Pozdrawiam przeciwników jazdy bez wypadków

   • Grzegorz pisze:

    Skarabeusz@ OD ŚWITU LUDZKOŚCI istnieje grupa tak uporczywie wykorzystywana i marginalizowana, że ​​jej cierpienie jest zakorzenione w naszym codziennym życiu. Gdyby zwierzęta mogły swobodnie mówić, ich chór okrzyków zagłuszyłby każdy inny dźwięk na świecie. Wszyscy jesteśmy zwierzętami. Wszyscy jesteśmy żywymi, oddychającymi istotami, które dzielą tę samą Ziemię. Wszyscy odczuwamy ból i cierpimy, gdy jesteśmy zranieni lub pozbawieni naszego życia, naszych rodzin, naszej wolności. Wszyscy mamy prawo doświadczać życzliwości, współczucia i godności. Wierzymy w pokrewieństwo wszystkich istot i możliwość współistnienia w pokoju i harmonii na planecie Ziemia.

    UWZGLĘDNIAJĄC, że wszystkie żyjące istoty na Ziemi pochodziły pierwotnie z tego samego źródła i kierują się tymi samymi zasadami ewolucji;

    UWZGLĘDNIAJĄC, że wszystkie żyjące istoty na Ziemi zamieszkują te same lądy, morza i powietrze, a zatem dzielą się nimi i swoimi zasobami, aby w nich żyć i z nich żyć, stanowiąc jeden system ekologiczny;

    UWZGLĘDNIAJĄC, że wszystkie żyjące istoty mają te same podstawowe potrzeby: przetrwania, poszukiwania szczęścia i przyjemności oraz unikania bólu, wygodnego życia, prokreacji, tworzenia rodzin i innych struktur społecznych;

    UWZGLĘDNIAJĄC, że wszystkie żyjące istoty znane ludzkości są istotami czującymi i dlatego mogą odczuwać ból, przyjemność, doznania, uczucia i emocje;

    UWZGLĘDNIAJĄC, że gatunek ludzki jest tylko jednym z milionów gatunków zwierząt i stanowi niewielką mniejszość w porównaniu z miliardami zwierząt żyjących na tej planecie;

    NINIEJSZYM OŚWIADCZAMY, ŻE:

    Uważamy, że te prawdy są oczywiste, że wszystkie istoty są stworzone równo i mają prawo do życia, wolności i dążenia do szczęścia.
    Dlatego wszystkie zwierzęta mają takie samo naturalne prawo do istnienia, jak każda inna żywa istota.
    Wszystkie zwierzęta mają prawo do wolności, do życia na własnych warunkach, zgodnie z zamierzeniami natury.
    Wszystkie zwierzęta mają prawo do jedzenia, spania, komfortu fizycznego i psychicznego, mobilności, zdrowia, bezpieczeństwa oraz zaspokajania wszystkich swoich naturalnych i podstawowych potrzeb. Jako takie, wszystkie zwierzęta mają być wolne od głodu, pragnienia i niedożywienia; fizyczny dyskomfort i wyczerpanie; uwięzienie wbrew ich woli, złe traktowanie, obelżywe lub okrutne działania; ból, uraz i choroba; strach i cierpienie; i swobodnie wyrażać swoje normalne wzorce zachowania.
    Wszystkie zwierzęta mają prawo do rozmnażania się, życia ze swoim potomstwem, rodzinami, plemionami lub społecznościami oraz do utrzymywania naturalnego życia społecznego. Mają prawo do życia w swoim naturalnym środowisku, wzrastania w rytmie naturalnym dla ich gatunku i do życia, które odpowiada ich naturalnej długowieczności.
    Zwierzęta nie są własnością ani towarem ludzkim i nie można ich używać dla ich korzyści lub utrzymania. Dlatego mają być wolni od niewolnictwa, wyzysku, ucisku, wiktymizacji, brutalności, znęcania się i wszelkiego innego traktowania, które lekceważy ich bezpieczeństwo, własną wolną wolę i godność. Nie należy ich ubijać w celu pożywienia, zabijać dla skóry, eksperymentować, zabijać w celach religijnych, wykorzystywać do pracy przymusowej, maltretować i zabijać w celach sportowych i rozrywkowych, wykorzystywać w celach zarobkowych, polować, prześladować lub eksterminować dla ludzkiej przyjemności, potrzeby, lub inne końce.
    Ludzie zrobią wszystko, co w ich mocy, aby chronić wszystkie zwierzęta. Każde zwierzę, które jest zależne od człowieka, ma prawo do odpowiedniego wyżywienia i opieki i nie może być zaniedbane, porzucone ani zabite.
    Zwierzęta, które zmarły, należy traktować z szacunkiem i godnością, tak jak ludzie.
    Wzywamy do ochrony tych praw. Muszą być uznawane i bronione przez prawo, tak jak prawa człowieka. Każdy czyn, który zagraża dobrostanowi lub przetrwaniu zwierzęcia lub gatunku, zagraża, zaprzecza lub pozbawia zwierzę lub gatunek praw wymienionych powyżej, powinien zostać uznany za przestępstwo i odpowiednio ukarany.
    NA DOWÓD CZEGO niniejsza Deklaracja zostaje niniejszym podpisana w dniu dzisiejszym, w niedzielę 5 czerwca 2011 r., W pierwszy krajowy dzień praw zwierząt w mieście Nowy Jork, Stany Zjednoczone Ameryki.

 6. Olo pisze:

  A kiedy czołg wróci ??!!

 7. dsa pisze:

  zamiast drzew można by jeszcze bardziej poszerzyć drogę, zlikwidowac niepotrzebną DDR i przenieść ją na ulice

 8. Miki pisze:

  Jeśli na szali jest ludzkie życie i drzewa to wybór jest chyba osobisty. Jeśli jednocześnie miasto robi nowe nasadzenia w innych miejscach to lepszego rozwiązania nie ma. Obecny Prezydent musiał podjąć słuszną decyzję mimo, że pewnie trochę na niej stracił.

  • obecna... pisze:

   Widać nie wszyscy cenią sobie życie,skoro jest tyle wypadków…
   bardzo przyjemnie się szło w upalne dni, cień, a teraz będzie grzało słońce,że
   przyjdzie nam, szerokim łukiem omijać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły