Z żalem żegnamy prof. dr hab. Mariana Pokropka

Otrębusy

13 stycznia w wieku 90 lat zmarł prof. dr hab. Marian Pokropek. Wybitna postać z terenu powiatu pruszkowskiego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we środę, 18 stycznia w Otrębusach.

Prof. dr hab. Marian Pokropek urodził się w 1932 roku w Maryjance na terenie Brwinowa. Całe swoje zawodowe życie był związany z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie współtworzył Katedrę Etnografii. Był jednym z najwybitniejszych polskich etnografów w powojennej Polsce. Założył i był właścicielem Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach. Zgromadził tam tysiące rzeźb, grafik, obrazów, wycinanek i innych prac ludowych.

Był autorytetem w swojej dziedzinie. Wspierał muzea, szczególnie angażował się w tworzenie skansenów w Ciechanowcu, Sierpcu i Wasilkowie. Jego fotografie i opisy to doskonałe archiwum kultury tradycyjnej, którą popularyzował zarówno w kraju, jak i na świecie.

Był laureatem nagrody „Za zasługi dla kultury ludowej” im. Oskara Kolberga. Uzyskał też odznaczenia – Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerki Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.