Wypłacasz pieniądze z bankomatu? Strzeż się…

Region

Rozwój technologiczny doprowadził do tego, że i oszuści musieli się doszkolić. Przy pomocy specjalistycznych i mało widocznych urządzeń przestępcy potrafią skopiować choćby pasek magnetyczny karty bankowej, oczywiście w celu utworzenia duplikatu. Zapamiętajcie dwa pojęcia: skimming i phishing. Co to jest? Więcej informacji znajdziecie poniżej.

Jak nietrudno się domyśleć, określenia te pochodzą z języka angielskiego. Skimming to przestępstwo polegające na bezprawnym kopiowaniu paska magnetycznego np. karty kredytowej i stworzenia duplikatu, który działa jak „normalna” karta. Efekt? Przestępca używa twojej karty, mimo że masz ją w rękach i bez większego problemu obciąży twoje konto. Teraz rodzi się pytanie: jak przestępcy kopiują karty oraz gdzie? Karty mogą być kopiowane w sklepach, restauracjach, stacjach paliwowych, w zasadzie w każdym miejscu gdzie dokonujemy płatności kartą…

Nawet zwyczajna wypłata pieniędzy z bankomatu może mieć bolesne skutki dla naszych portfeli. – Znacznie groźniejszą odmianą skimmingu jest „skimming bankomatowy”. Przestępcy instalują specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania zarówno danych paska magnetycznego kart, jak i kodów PIN. Urządzenia mogą być montowane na bankomatach oraz w ich wnętrzu. Zazwyczaj złodzieje instalują komplet nakładek na bankomat (jedna część montowana jest w miejscu, gdzie wsuwa się kartę do bankomatu, druga – z zainstalowaną kamerą, jako dodatkowy baner świetlny – podwieszana jest w górnej części urządzenia). Taki zestaw rejestruje dane zawarte na pasku magnetycznym naszej karty, a za pomocą kamery odczytuje wprowadzany PIN – informuje Komenda Stołeczna Policji. 

Ochrona przed takimi działaniami niestety nie jest łatwa. Ale jak twierdzą policjanci po pierwsze powinniśmy nabrać pewnej nieufności do bankomatów. Obecnie bezrefleksyjnie wkładamy karty i wypłacamy pieniądze, czyli ufamy elektronicznym urządzeniom. Przed dokonaniem wypłaty lub wpłaty warto sprawdzić czy czytnik kart nie wygląda podejrzanie, czy klawiatura jest równa lub lekko obniżona w stosunku do poziomu obudowy i wreszcie czy do bankomatu nie są przymocowane podejrzane urządzenia lub odstające elementy. Sprawdzajcie też na bieżąco saldo rachunku bankowego, wyciągi z kart i kont.

Kolejne pojęcie to phishing, czyli zdobywanie poufnej informacji osobistej. – Popularnym celem phisherów są banki, czy aukcje internetowe. Phisher przeważnie rozpoczyna atak od rozesłania pocztą elektroniczną odpowiednio przygotowanych wiadomości, które udają oficjalną korespondencję z banku, serwisu aukcyjnego lub innych portali. Zazwyczaj zawierają one informację o rzekomym zdezaktywowaniu konta i konieczności jego ponownego reaktywowania. W mailu znajduje się odnośnik do strony, na której można dokonać ponownej aktywacji konta. Pomimo że witryna z wyglądu przypomina stronę prawdziwą, w rzeczywistości jest to przygotowana przez przestępcę pułapka. Nieostrożni i nieświadomi użytkownicy ujawniają swoje dane uwierzytelniające (kody pin, identyfikatory i hasła). Bywa również, że przestępcy posługują się prostszymi metodami, które polegają na wysłaniu maila z prośbą, czasem wręcz żądaniem, podania danych służących do logowania na konto i jego autoryzacji. – wyjaśnia KSP.

Dlatego każdy internauta powinien mieć świadomość zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci: • serwisy nie wysyłają e-maili z prośbą o odwiedzenie i zalogowanie się na stronie;
• nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila;
• należy regularnie uaktualniać system i oprogramowanie;
• nie wolno przesyłać mailem żadnych danych osobistych – w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail;
• zastanówmy się nad napisaniem wiadomości e-mail zwykłym tekstem zamiast HTML;
• banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. Adres strony WWW rozpoczyna się wtedy od wyrażenia 'https://’, a nie 'http://’. Jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy protokołu HTTPS, powinno się zgłosić to osobom z banku i nie podawać na niej żadnych danych.

Wszelkie niebezpieczne działania zgłaszajcie na policję. Zawsze. Ponadto zwracajcie uwagę na dzieci oraz osoby starsze, które mogą być o wiele bardziej podatne na działania oszustów.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy