Ranking zamożności samorządów: nasze gminy wysoko

Jak co roku magazyn „Wspólnota” przygotował ranking zamożności samorządów. Sprawdzamy jak wypadły w nim miejscowości z naszego regionu.

„Wspólnota” to dwutygodnik poświęcony samorządom. Pismo tworzone przez dziennikarzy i ekspertów co roku przygotowuje ranking zamożności samorządów. Podobnie jest w tym roku. Jak wypadły nasze miejscowości z naszego regionu w rankingu „Bogactwo samorządów”? Wyniki rankingu przedstawiamy poniżej.

Metodologia
Na jakich zasadach przygotowywany był ranking? – Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak w ubiegłych latach. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność) – wyjaśniają twórcy rankingu. – Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (Janosikowe). Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (poprawka dotyczy tylko samorządów gminnych) – podkreślają organizatorzy rankingu.

Skorygowane dochody zostały podzielone przez liczbę mieszkańców każdej jednostki samorządowej i tak powstał finalny ranking.

Powiaty nie zachwycają…
Na początek zaprezentujemy zamożność największych jednostek, czyli powiatów. Niestety zarówno powiat grodziski, jak i pruszkowski znajdują się na odległych pozycjach, choć w porównaniu z ubiegłym rokiem i tak jest dużo lepiej. Powiat grodziski uplasował się na 193. Pozycji z dochodami na mieszkańca na poziomie 727,96 zł. Natomiast powiat pruszkowski zajął 226. Lokatę z dochodami na mieszkańca w wysokości 693,93 zł.

Miasta powiatowe wysoko
Dużo lepiej wypadły miasta powiatowe. Pierwsze trzy miejsca w rankingu zajmują odpowiednio Polkowice, Piaseczno oraz Grodzisk Mazowiecki. W przypadku Grodziska Mazowieckiego w 2018 r. zamożność w przeliczeniu na mieszkańca to aż 4846,57 zł. Dzięki temu wynikowi Grodzisk awansował z 7. miejsca na 3. Spadek zaliczył natomiast Pruszków, który w rankingu za rok 2017 uplasował się na 5. pozycji. W nowym zestawieniu za rok 2018 Pruszków możemy znaleźć na 29. miejscu z dochodami na poziomie 3662,74 zł na mieszkańca.

Podkowa wysoko
W rankingu stworzonym dla „Miasta Inne” na wysokim 6. miejscu znalazła się Podkowa Leśna (7502,32 zł). Na 39. pozycji uplasował się Milanówek (4307,60 zł), a trzy oczka niżej znalazł się Brwinów (4216,92 zł). W tej kategorii Piastów zajął 110 miejsce w kraju z dochodami na mieszkańca w wysokości 3601,18.

Gminy wiejskie z dobrym wynikiem
Z dobrych wyników w rankingu mogą cieszyć się również gminy wiejskie. Gmina Nadarzyn z dochodami na poziomie 7148,34 zł na mieszkańca zamyka pierwszą 10 zestawienia. Michałowice znalazły się na 14. pozycji (6571,21), a Jaktorów (5754,53) i Raszyn (4870,42) odpowiednio na pozycjach 26 i 44. Żabia Wola uplasowała się na 67. miejscu (4416,68), a na 225. pozycji znajdziemy Baranów z dochodem na mieszkańca na poziomie 3421,21.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.