Rower górski – co warto o nim wiedzieć?

Art. Sponsorowany

Rowerowe wypady poza miasto to m.in. długie wycieczki, jak i jazda po trudniejszym terenie. Każdy z rodzajów wypraw wymaga odpowiedniego jednośladu. Do długich i dalekich podróży po równym terenie warto wybrać rower turystyczny. A co z jazdą po piaszczystych i leśnych drogach? Tu sprawdzi się rower górski. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

Rower górski – charakterystyka

Jednym z najczęściej kupowanych rodzajów jednośladów jest rower górski. Przez wiele osób uważany jest on za konstrukcję uniwersalną, czyli taką, która sprawdzi się w wielu sytuacjach. Na tle innych jednośladów wyróżnia się on przede wszystkim wzmacnianą ramą. Zgodnie z założeniem i przeznaczeniem, rower MTB powinien wytrzymywać zarówno spokojną jazdę, jak i bardziej skomplikowaną np. po wymagającym terenie.

W poruszaniu się po trudniejszych drogach pomaga m.in. zastosowanie przedniego amortyzatora, który można znaleźć w wielu najpopularniejszych modelach. Przy tym elemencie wyposażenia warto jednak zatrzymać się na trochę dłużej. Okazuje się bowiem, że z uwagi na amortyzator, a raczej jego obecność, można wyróżnić rowery górskie:

– full-suspension – gdzie występuje amortyzator przedni oraz tylny,
– sztywne – w których nie zamontowano żadnego amortyzatora,
– hardtail – posiadające amortyzatory przednie,
– softail – z amortyzacją tylną.

Cechą charakterystyczną roweru MTB są także opony. W jednośladach górskich są one szerokie, a także posiadają agresywny bieżnik. Dzięki temu umożliwiają przejechanie po skomplikowanym terenie. Wielkość kół, jaka jest wykorzystywana w rowerze górskim, to przeważnie 26 cali. Spotkać można jednak modele z kołami 29 calowymi.

Rower górski – gdzie się sprawdzi?

Rower górski, jak sama nazwa wskazuje, dedykowany jest do poruszania się po trudniejszym terenie. Można nim jeździć po leśnych, a także piaszczystych ścieżkach. Rower MTB poradzi sobie w górzystym terenie oraz z licznymi podjazdami i zjazdami. Jednak nie tylko tam może być on wykorzystywany.

Wiele osób wykorzystuje rower górski do codziennej jazdy po mieście. Przedstawiciele sklepu rowerowego PGBikes (link: https://pgbikes.pl/ ) wskazują, że użytkownicy doceniają dostosowanie tego jednośladu do skomplikowanych warunków drogowych. Takie również zdarzają się w miastach, czego odzwierciedleniem są m.in. wysokie krawężniki, a także nierówności. Można zatem wybrać rower górski do jazdy do pracy, szkoły, na spotkania ze znajomymi, ale trzeba pamiętać, że w ten sposób nie wykorzysta się w pełni możliwości takiego jednośladu.

Rower górski – o czym pamiętać podczas jego zakupu?

W trakcie zakupu roweru MTB należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. To konstrukcja przeznaczona do agresywniejszej jazdy niż codzienne poruszanie się po mieście. Musi zatem być wytrzymała. Ponadto trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego rozmiaru ramy. W przeciwnym razie korzystanie z roweru górskiego nie będzie komfortowe.

Podsumowanie

Rower górski to odpowiednia konstrukcja do jazdy po piaszczystych, leśnych, a także innych trudniejszych drogach. Co ciekawe, sprawdzi się on również w mieście. Nic więc dziwnego, że przez wielu użytkowników rower MTB uznawany jest za uniwersalną konstrukcję.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy