Rondo Witaczków w Żółwinie

Brwinów

Niedawno wybudowane rondo u zbiegu ulic Szkolnej i Jedwabnej (dawniej Polnej) w Żółwinie upamiętnia Stanisławę Witaczek i Henryka Witaczka, twórców nowoczesnego polskiego jedwabnictwa.

– Rondo będzie miało fantastycznych patronów – powiedział burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński, przypominając na początku historię rodzeństwa Witaczków oraz ich związki z Żółwinem. Stanisława i Henryk założyli w 1924 r. Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą w Milanówku, której celem było rozpowszechnienie uprawy morwy i hodowli jedwabników. Część produkcji i kursów szkoleniowych przenieśli do majątku Żółwin, który Henryk Witaczek kupił wraz z dworem w 1940 r. Witaczkowie aangażowali się wówczas także w działalność konspiracyjną i charytatywną. Wielu przesiedleńców i uchodźców z Warszawy ogarniętej powstaniem znalazło w dworze w Żółwinie pomoc i schronienie.

Rondo w Żółwinie prezentuje się okazale. Jest ono częścią dużej inwestycji obejmującej przebudowę ulicy Szkolnej. Najpierw wybudowano kanalizację sanitarną, powstała nowa jezdnia, chodniki, miejsca parkingowe w rejonie szkoły i ścieżka rowerowa. – Musieliśmy zaprojektować duże rondo, które łączy pięć ulic. Dzisiaj trzy wloty są wykorzystywane, ale dwa dodatkowe zaznaczają przebieg dróg przewidywanych tutaj w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – wyjaśnił burmistrz Arkadiusz Kosiński. – Okolice ronda zmienią się jesienią, kiedy to zostaną wokół niego zasadzone morwy – dodał.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki podkreślił, że gmina Brwinów pozyskała na inwestycję w Żółwinie 5 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. – Razem z państwem cieszę się z inwestycji, która nie tylko poprawia estetykę tego miejsca, lecz służy przede wszystkim bezpieczeństwu. Dziękuję wszystkim radnym, którzy popierali tę inwestycję – zakończył.

W odsłonięciu stojących na rondzie tablic z nazwą ronda brali udział m.in. burmistrz Arkadiusz Kosiński oraz burmistrz Milanówka Piotr Remiszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki, a także reprezentująca rodzinę i bliskich Witaczków dr Anna Ostromęcka-Lewak, będąca do niedawna Prezesem Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, zastępcy burmistrza sołtysi Żółwina i sąsiedniej Tereni, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żółwinie Marta Szwemin wraz z reprezentantami przedszkolaków i uczniów. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, tańce i piosenkę z akompaniamentem zespołu gitarzystów. To był jeden z najważniejszych dni we współczesnej historii Żółwina.

created by dji camera

Biuletyn Gminy Brwinów

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Rondo Witaczków w Żółwinie”

  1. Kkk pisze:

    Pytanie moje jest proste po co tam te rondo? Proszę o merytoryczne odpowiedzi.

  2. Gomułka pisze:

    Po co to szopka?

  3. Brwinowianin pisze:

    Pieniądze burmistrz Kosiński (PO-PSL) otrzymał z dofinansowania PiS , ale laury to już on zbiera !?
    Mało tego, jest aktywnym przeciwnikiem PiS-u ciągle wszystko krytykując.
    Ciekawe czy za czasów tuskloandii Brwinów otrzymałby tak duże dofinansowania na drogi lokalne !?
    -NIGDY !
    Wszak pamiętam jak tusk powtarzał tylko jedno zdanie :
    „pieniędzy nie ma i nie będzie, jest dziura budżetowa”
    Czy głąby się wreszcie ockną włącznie z tymi na zdjęciu !?

    • strach-truchło pisze:

      Właśnie, ale to wszystko widzimy. Niech Kosiński nie myśli że można wszystko „zagadać”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Grill gazowy