Nowy system biletowy w pojazdach ZTM

Region

W ciągu najbliższych lat Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie planuje zmianę systemu biletowego – bez kasowników i biletów kartonikowych. Zmiany dotyczą także pociągów SKM.

Dialog konkurencyjny dotyczący nowego systemu biletowego w pojazdach ZTM był ogłoszony w październiku 2023 roku. W założeniu w tramwajach, autobusach i pociągach SKM nie będzie już kasowników, a bilety kartonikowe będą zastąpione biletami wirtualnymi.

Do postępowania zgłosiło się pięciu chętnych. Według ZTM jeszcze w tym roku powinien zostać wybrany wykonawca, z którym przewoźnik podpisze umowę. Sam system ma być uruchomiony około 1,5 roku po podpisaniu umowy. Wdrożenie potrwa około 2 lat – w tym czasie równolegle będą funkcjonować oba systemy. Od 2028 roku znikną bilety kartonikowe i kasowniki w pojazdach.

Co zamiast kartoników? Będą zastapione kartami płatniczymi, zegarkami, telefonami. Będą obsługiwały model płatności bezgotówkowych opracowany przez Visa MasterCard (Mass Transit Transaction/Pay As You Go).

Co ważne – nowy system będzie dotyczył jedynie pojazdów ZTM. Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa posiadają własne, odrębne systemy. Bilety w ramach wspólnego biletu ZTM-KM-WKD są honorowane tylko w określonej strefie i tylko od dobowego wzwyż, więc warszawski system nie będzie miał z nimi związku.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 23

23 odpowiedzi na “Nowy system biletowy w pojazdach ZTM”

 1. eh,.. pisze:

  Nie ma przymusu płatności wirtualnymi pieniędzmi, chyba że już zostało zatwierdzone że zwykłe monety zostaną przetopione na pociski dla Ukrainy,.. dziwny nasz kraj który do tej pory nie domaga się odszkodowań od Ukrainy za zabicie polskich obywateli i za zniszczenia po ataku ukraińskiej rakiety na Przewodów, a to że robią z nas idiotów zaczyna być codziennością,..

 2. aldona Kancelaria pisze:

  dość inwigilacji

 3. Quo vadis pisze:

  Rozumiem, że aby pojechać tym środkiem lokomocji MUSZĘ zakupić smartfon i zainstalować aplikację. Czy to w ogóle jest legalne, żeby wykluczyć z transportu miejskiego osoby nie posiadające takiego urządzenia? Co na to Rzecznik Praw Obywatelskich?

  • Anonim pisze:

   Tak biedaku, będziesz musiał kupić smartfon skoro nie umiesz czytać i nie dałeś rady przeczytać że smartfon nie jest potrzeby.

 4. Ewelina pisze:

  Uważam, że to kiepski krok.. Staram się ograniczyc telefon, zegarka nie posiadam karty nie chce łączyć z czymkolwiek, a co jak system padnie? Jak przestanie nagle działać? Nagle posypią się mandaty bo nie zapłacono za bilet? A jak mi bateria w telefonie ciągle pada i akurat nie bd miała możliwości pokazać biletu, mam wtedy wysiąść? ? Wolę kartoniki i karty miejskie, fizycznie łatwiej mi z nich korzystać, nie lubię aplikacji, ciągle widzę ludzi z telefonami jak próbuja się do metra dostać i się zacina. A co że starszymi ludźmi? Poza tym nie powinno się zmuszać ludzi do korzystania z urządzeń dodatkowych żeby móc skorzystać z transportu miejskiego…. 🙁 Rozumiem ułatwienie dla jednych, ale utrudnienie dla innych… Trzeba myśleć też z o obu stron.. Przystanki, które pobudowano w Warszawie też.. Nie wiem kto projektował, ale nie chronią przed deszczem,. śniegiem ani słońcem, ławki ciągle mokre przy złej pogodzie.. Bo nie są zabezpieczone i niszczeją, bo za krótkie są w nich dachy, kiedyś tego problemu nie widziałam w tych starych, można coś zmieniać, ale bardziej z głową, proszę… Bo z roku na rok ktoś wpada na dziwne pomysły a potem większość ludzi się męczy z takimi pomysłami.. Na przystankach również barierki na ławkach… Rozumiem pewnie, że przeciw bezdobmym? Żeby nie spali? Ale mieści się też wtedy mniej osób na przystanku i po co? Na złość ludziom, którzy i tak mają w życiu sporo problemów bo żyją na ulicy ..? Ehh…Słuchaj my się nawzajem, rozmawiajmy z ludźmi a życie będzie naprawdę łatwiejsze… 😉Tym akcentem serdecznie pozdrawiam czytających.

  • Z wirusem pisze:

   Ktoś na tych aplikacjach zarobi tak jak na tych obskurnych zielonych osłonach przy autostradzie

  • aldona Kancelaria pisze:

   Myślę tak samo i popieram, dość inwigilacji

  • Anonim pisze:

   Ty się staraj ograniczyć media społecznościowe na telefonie, a nie będziesz się zasłaniać telefonem. Jakbyś przez gapienie się w ekran nie potrafiła szarych komórek to byś przeczytała że system nie wymaga telefonu.

 5. Absurd pisze:

  Płatność Grochówka nie wchodzi w grę

 6. Segu pisze:

  Prima aprilis. Tylko się trochę pospieszyli…

 7. Ysgs pisze:

  Czy jakiekolwiek miasto w Polsce ma taki system? Chyba wszędzie jest bilet papierowy jednorazowy?

 8. To durne pisze:

  Niektórzy starsi nie umieją obsługiwać smartfona i nie wiedzą co to aplikacja ani gdzie ją kupić

 9. Starej daty pisze:

  Ja nie noszę zegarka i nie zapłacę zegarkiem.Chyba że mi go kupią bo mnie nie stać

 10. bubu pisze:

  Rozumiem, że zostanie wprowadzony ustawowy obowiązek posiadania smartfona lub karty płatniczej, a banknoty i monety emitowane przez NBP przestana być prawnym środkiem płatniczym przynajmniej w ZTM. Tylko czy ZTM wie, że wprowadzenie takich rozwiązań wymagałoby zmiany konstytucji RP.

 11. Wilus pisze:

  ABSURD!
  Co z możliwością płatności gorowką? Co jeśli nie mam przy sobie (lub w ogóle ) telefonu? Dlaczego zmusza się mnie do instalowania aplikacji na telefonie? Nawet jeśli z u dc kug ZTM korzystam raz na rok lub dwa.
  Kpina!!!

 12. Karty pisze:

  A co z kartami miejskimi

  • Anonim pisze:

   System nie wymaga telefonu naucz się czytać.

   • chyba wystarczy pisze:

    Anonim, naucz się czytać, (wymaga karty płatniczej, zegarka, telefonu). Osoby nie mające konta w banku i tak nie kupią biletów. Część mieszkańców Polski zostanie wykluczona, a to już nosi znamiona czynu zabronionego, właściwego dla pewnego rodzaju zdarzeń prawnych, -umożliwiających ich typizację.

 13. sda pisze:

  o to starszym ludziom życzę powodzenia, na pewno sobie poradzą xddd

  • Aga pisze:

   Zgadzam się z wypowiedzią

  • Anonim pisze:

   Ci ogarnięci sobie poradzą, a ci co żyją ułudą że na ich barkach stoi polska zrobią to co zwykle robią, będą stać i śledzić „a czemu to nie chce działać, no widać się popsuło i nie działa” az ktoś młody i ogarnięty z grzeczności wytłumaczy im co robią źle, do czego mogliby dojść też sami przy minimalnym wysiłku.

 14. PiotrW pisze:

  Jak w nowym systemie zapłacić gotówką (obowiązująca w PL forma płatności) ?
  Kto będzie wystawiał faktury za bilety jednorazowe (potrzebne do rozliczeń przejazdów jako pracownik) Obecnie wystarczył kartonik?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły