Nowe powyborcze rozdanie w regionie

Region

W niedzielę, 7 kwietnia, wybieraliśmy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i gmin, a także radnych trzech szczebli: gminy, powiatu i województwa. Jaki jest werdykt wyborców?

Tradycyjnie najwięcej emocji towarzyszyło pojedynkom o stanowisko włodarza. W większości gmin naszego regionu rozstrzygnięcie zapadło już w pierwszej turze. Nie obejdzie się jednak bez wyborczych dogrywek w drugiej. O tym, gdzie i kiedy się one odbędą informujemy na kolejnych stronach.

Nieco w cieniu tego wyścigu wybory wyłoniły składy rad gmin, miast, powiatów i województwa. W wielu z nich pojawił się zupełnie nowy rozkład sił, co z perspektywy mieszkańca równie ważne, jeśli nie ważniejsze od tego, kto stanął na czele gminy jako wójt, burmistrz czy prezydent. W niektórych radach np. w radzie powiatu pruszkowskiego czy radzie miasta w Piastowie zmiany są ogromne, bo wieloletni rządzący tracą większość. Jaka jest zatem wola wyborców i jak „ułożyły się” głosowania na radnych?

W radzie powiatu pruszkowskiego najwięcej radnych wprowadziła Koalicja Obywatelska, która ma aż 14 przedstawicieli w 27 osobowej radzie. Ośmiu radnych wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Trzech reprezentantów w radzie powiatu będzie mieć Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. Po jednym radnym ma Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni oraz Dobro Wspólne – Ziemia Pruszkowska. A jak będzie wyglądał skład zarządu powiatu? Przekonamy się wkrótce.

Koalicja Obywatelska będzie miała również dużą reprezentację w Radzie Miasta Pruszkowa. W 23 osobowym gronie znalazło się wiele nowych twarzy. Najwięcej głosów w Pruszkowie zdobyła lista Koalicji Obywatelskiej, która wprowadzi 11 radnych. Drugą siłą w pruszkowskiej radzie miasta jest Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. Barwy MWS reprezentować będzie 5 radnych. Czworo radnych wprowadzi Prawo i Sprawiedliwość. Po jednym radnym wprowadziły KWW Prezydenta Pawła Makucha, KWW Maksyma Gołosia – Inicjatywa Mieszkańców. Oraz KWW Pruszków – Dobro Wspólne.

Dużą grupę  w 21 osobowej radzie gminy w Brwinowie stanowić będą przedstawiciele komitetu Dobro Wspólne (10 mandatów). Koalicja Obywatelska wprowadzi 6 radnych, Prawo i Sprawiedliwość 4, a KWW A. Adamczyka „Halo, Mieszkańcy” – 1.

W 21 osobowej radzie gminy Raszyn rozkład radnych wygląda interesująco. Po 6 radnych wprowadziły K0 i PiS. Czterech przedstawicieli w radzie będzie miał Komitet Zmieniamy Gminę Raszyn, po 2 radnych wprowadzi KWW Katarzyny Klimaszewskiej i KWW Wspólnota Gminy Raszyn. 1 reprezentanta będzie mieć KWW Dariusza Marcinkowskiego.

W Nadarzynie gdzie na wójta kandydował tylko Dariusz Zwoliński bez niespodzianki. Jego komitet wprowadzi do 15 osobowej rady gminy aż 14 reprezentantów. Jedynym radnym reprezentującym inny komitet będzie Kamil Zawada (KWW Aktywny Rusiec).

W Piastowie 11 mandatów przypadło Koalicji Obywatelskiej. Po 5 radnych w 21 osobowej radzie będą miały PiS oraz Nasz Piastów-Wspólnota Samorządowa.

Mieszkańcy gminy Michałowice wybrali 15 osobowy skład nowej rady. 6 miejsc przypadło reprezentantom komitetu Aktywni dla Gminy Michałowice. Cztery mandaty trafią do przedstawicieli komitetu Wspólnie dla Gminy Michałowice. Trzech radnych będzie mieć komitet Razem dla Gminy Michałowice. Natomiast po jednym reprezentancie w radzie będą mieć KWW Skuteczni oraz KWW Głos Niezależnych.

W powiecie grodziskim zwycięża komitet Ziemia Grodziska, który zdobył 7 mandatów. Pięciu radnych pochodzić będzie z Prawa i Sprawiedliwości, pięciu z Koalicji Obywatelskiej. Po dwóch radnych będą mieć KWW Wspólny Powiat i KWW Niezależni Powiat Grodziski.

W podkowiańskiej radzie miasta zasiada 15 rajców, a aż 12 nowo wybranych to członkowie komitetu Mieszkańcy Dla Podkowy. Dla Podkowy. KWW Kocham Podkowę Nowoczesność i Dziedzictwo będzie mieć trzech radnych.

Wśród wszystkich 15 radnych w Milanówku najliczniejszą 10 osobową grupę stanowią członkowie komitetu Artura Niedzińskiego Milanowianie Odnowa. Czterech radnych pochodzi z KWW Piotra Napłoszka – Zadbajmy o Milanówek, a jeden będzie reprezentował KWW Marcina Dudzińskiego.

W Grodzisku najliczniejszą grupę tworzą radni z Komitetu Wyborczego Wyborców Ziemia Grodziska – aż 13 osób otrzymało zielone światło do rady. Następnie kolejnych trzech radnych wywodzi się z Prawa i Sprawiedliwości. Również trzech radnych będzie miała Koalicja Obywatelska. Dwóch radnych do rady wprowadził komitet Wspólny Samorząd.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

jacuzzi ogrodowe