Władysław Bartoszewski bohaterem wystawy w Muzeum Dulag 121

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Dulag 121, gdzie w niedzielę 24 marca o godz. 15.00 odbędzie się otwarcie wystawy „O ludzkiej kondycji w czasach ekstremalnych” poświęconej Władysławowi Bartoszewskiemu.

Wernisaż będzie połączony ze spotkaniem z dr. Władysławem Teofilem Bartoszewskim oraz prezentacją wywiadów z Władysławem Bartoszewskim. Wystawa będzie prezentowana do 30 marca w godzinach otwarcia Muzeum.

Wystawa Fundacji Instytutu im. Władysława Bartoszewskiego prezentuje życie i działalność Władysława Bartoszewskiego – historyka, pisarza, publicysty, uczestnika wydarzeń historycznych w Europie i świecie w XX i początku XXI w., wroga systemów totalitarnych i autorytarnych. Pomaga również zrozumieć bogatą biografię człowieka, który swoje doświadczenia umiał przekuć w działania stanowiące inspirację dla rodaków.

W trakcie otwarcia wystawy odbędzie się spotkanie z dr. Władysławem Teofilem Bartoszewskim, podczas którego zaprezentujemy również 11 wywiadów z Władysławem Bartoszewskim, w których opowiada on o „ludzkiej kondycji w czasach ekstremalnych”.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najchętniej czytane

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
11357

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
8931

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
8414

Kolejne dane o frekwencji

Region / Wybory 2024
7282

Pierwsze wyniki frekwencji z regionu

Region / Wybory 2024
5746

Komentarze 19

19 odpowiedzi na “Władysław Bartoszewski bohaterem wystawy w Muzeum Dulag 121”

 1. budyń pisze:

  Władysław Bartoszewski przyznał, że „w czasie wojny bałem się bardziej Polaków niż Niemców” , dlaczego ten człowiek odmawiał uhonorowania orderem Orła Białego śp. rtm. Witolda Pileckiego. Rtm Witold Pilecki z auchswitz nie został zwolniony, on dał sie dobrowolnie zamknąć, żeby zdać relację co tam się działo, zorganizować konspirację… potem uciekł. Dlatego należy wciąż zadawać pytanie, dlaczego tak uparcie odmawiał oddania pośmierrtnej już pochwały dla bohatera ? Można a nawet potrzeba zapytać co zmarły obecnie miał do zamordowanego po wojnie ? Czy miał coś do ukrycia… panie bartoszewski, co pan miałeś przeciwko Rotmistrzowi Pileckiemu, ?

  • Autochton pisze:

   Idź na spotkanie i zadaj to pytanie dr Bartoszewskiemu. Tu raczej nikt ci nie odpowie czy tak faktycznie było, a jeśli tak to dlaczego? Jeśli komuś zależy na prawdzie, to będzie chciał ją poznać, a jeśli chce tylko potwierdzić swoje głębokie przekonania, będzie szukał argumentów na ich poparcie wśród sobie podobnych i uparcie błądził…

  • Bogdan pisze:

   Skoro tak powiedział to pewnie tak było. Polecam archiwa IPN i zbiory donosów pisanych przez Polaków do gestapo.
   Przeciwko Pileckiemu nic nie miał i wielokrotnie powtarzał, że to bohater. Kiedy Kwaśniewski odmówił przyznania Orderu Orła Białego Pileckiemu, Bartoszewski nie był nawet członkiem kapituły tego Orderu. Tyle miał do tej decyzji co każdy z nas – nic.

   • Zed pisze:

    Wydaje mi się, że jesteś w błędzie, Bartoszewski był członkiem kapituły Orderu Orła Białego, a nawet jego Kanclerzem:
    „25 lutego 2011 w skład kapituły powołani zostali: Władysław Bartoszewski (ponownie), Aleksander Hall, Krzysztof Penderecki oraz Henryk Samsonowicz[14].
    10 marca 2011 Władysław Bartoszewski został Kanclerzem Orderu a Aleksander Hall Sekretarzem Kapituły[15].”
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Kapitu%C5%82a_Orderu_Or%C5%82a_Bia%C5%82ego#Kadencja_Prezydenta_Bronis%C5%82awa_Komorowskiego

    • Bogdan pisze:

     Daty podłaeś/aś prawidłowo. Ale jednej zabrakło.
     Wniosek o nadanie Orderu Orła Białego panu rot. Witoldowi Pileckiemu był rozpatrywany w dniu 26 października 1999r. Członkami Kapituły byli wtedy:
     – Aleksander Kwaśniewski, Wielki Mistrz Orderu Orła Białego, Prezydenta RP
     – Stanisław „Orsza” Broniewski, Kanclerza Orderu Orła Białego
     – prof. Barbara Skarga, Tadeusz Mazowiecki i Jan Nowak-Jeziorański – członkowie Kapituły.
     Da ścisłości należy dodać, że postanowili oni wtedy, że Order nie będzie nigdy przyznawany osobom nieżyjącym. Decyzję tą podjęto Uchwałą i wniosku dotyczącego pana rot. Pileckiego i innych nieżyjących w tym Emila Fieldorfa „Nila” oraz Stanisława Mikołajczyka nie rozpatrywano.

     • Zed pisze:

      To postanowienie można raczej uznać za sprytny wybieg i załatwienie bieżącego problemu. Później nie było zawsze respektowane i dlatego rotmistrz Pilecki otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego za kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Warto dodać, że również prezydent Komorowski dwukrotnie nadał ten order pośmiertnie.

 2. Grabarz pisze:

  Drodzy użytkownicy ktoslepszy, open your mind i POLSKA pochwalcie się proszę, jakie to elitarne szkoły skończyliście i jak wspaniałe oceny mieliście z historii. Jestem przekonany, że byliście co najmniej finalistami olimpiady historycznej, jeśli nie laureatami. Oczywiście każdy z was z wyróżnieniem ukończył państwowe studia i otrzymał propozycję napisania doktoratu.

 3. Q pisze:

  Cześć jego pamięci, żołnierza AK, Polskiego Państwa Podziemnego, członek Żegoty, uczestnika Powstania Warszawskiego, organizator pomocy dla więźniów na „Pawiaku”, służył w organizacji „NIE” – zadaniem było kontynuowanie walki o niepodległość Polski po wkroczeniu Armii Czerwonej – BOHATER

 4. Czytelnik pisze:

  Nie wiem co jest bardziej oburzające, czy te żenujące komentarze, czy to, że moderator dopuszcza je do publikacji.

 5. POLSKA ?? pisze:

  Kolaborant

  • WWW pisze:

   Może naucz się trochę historii! Wyszedł dzięki działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża (jak tysiące innych), GDZIE WCZEŚNIEJ PRACOWAŁ! A w OBOZIE Auschwitz BYŁ NA SAMYM POCZĄTKU JEGO ISTNIENIA – PIERWSZE MIESIĄCE, KIEDY JESZCZE NIE BYŁO TO MIEJSCE WIELKIEJ KAŹNI a można powiedzieć piekielny obóz jeniecki. Dopiero w 1942 roku niemcy zrobili z obozu miejsce „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”

  • Autochton pisze:

   Ale przynajmniej ci wstyd?

 6. Głos pisze:

  Czy to kolejny element strategii WSTAWANIA Z KOLAN PiSu?

 7. open your mind pisze:

  Czy druczek zwolnienia L4 z Auschwitz głównego bohatera będzie także jednym z punktów wystawy? Mam nadzieję że wśród wywiadów pojawią się także wypowiedzi z Knesetu o Polakach. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najczęściej komentowane

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
100

Piastów z nowym burmistrzem

Piastów / Wybory 2024
38

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
22

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
16