Obchody Święta Niepodległości

Region

Dziś świętujemy 98. rocznicę odzyskania niepodległości. Koncerty, pokazy, zabawy – samorządy przygotowały ciekawe programy obchodów 11 listopada.

Uroczystości organizowane przez powiat pruszkowski rozpoczną się 11 listopada o godz. 9.00 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki u zbiegu ul. 3 Maja i ul. POW w Pruszkowie. Następnie zaplanowano Patriotyczny Marsz Niepodległości ulicą 3 Maja, któremu towarzyszyć będzie orkiestra Pruszkowianka oraz inscenizatorzy Marszałka Piłsudskiego w asyście konnych dragonów. O 11.15 odbędzie msza św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na Żbikowie. Następnie uroczystości przeniosą się na halę MOS przy ul. Gomulińskiego 4, gdzie o 13.00 wystąpią tancerze zespołu Mazowsze. Następnym punktem będzie wspólne wykonanie poloneza. Podczas uroczystości nastąpi również otwarcie wystawy Muzeum Historii Polski „Wielka Wojna Polaków 1914-1918”, którą organizuje Muzeum Dulag 121.

Grodzisk obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości rozpocznie rajdem motocyklowym „Drogi do wolności”, który wystartuje o 8.00 na placu przed Centrum Kultury. Godzinę później na basenie Wodnik odbędą się zawody pływackie. O 12.00 w kościele św. Anny zaplanowano uroczystą mszę św., po której wszyscy przeniosą się pod pomnik Wolności. Mieszkańcy Grodziska będą mogli zobaczyć film „Walka i Konspiracja”. Pokaz rozpocznie się o 14.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury. W programie również gra miejska „Grodzisk Niepodległy” (poczekalnia PKP, godz. 14.30) oraz „Śpiewanki Pieśni Patriotycznych” (kościół przy Piaskowej, 16.00).

Z kolei uroczystości w Nadarzynie rozpoczną się o 10.30 mszą św. w kościele pw. św. Klemensa. Kolejnym punktem obchodów jest program okolicznościowy przygotowany przez uczniów gimnazjum im. św. Jana Pawła II. O 12.00 zaplanowano przemarsz na rynek i złożenie kwiatów w miejscach pamięci. Mszą św. w kościele św. Szczepana i wieczorem pieśni „Opowiedz nam, moja Ojczyzno” upamiętnią rocznicę odzyskania niepodległości mieszkańcy Raszyna. Początek o 18.00.

10 listopada o 16.30 w parku im. B.J. Sokorskich w Piastowie zostanie posadzony dąb upamiętniający 1050 rocznicę Chrztu Polski i 90-lecie miasta. Święto Niepodległości mieszkańcy uczczą mszą św. w intencji Ojczyzny o 10.00 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Po zakończeniu koncert „Droga do wolności”. Obchody w Milanówku rozpoczną się grą miejską „Niepodległy Milanówek”, która wystartuje o 15.00 przed Willą Matulka. W programie również msza św. w kościele św. Jadwigi Śląskiej i uroczystości pod pomnikiem Bohaterów.

W Podkowie Leśnej uroczyste obchody Święta Niepodległości odbędą się 13 listopada. O godz. 11. w Pałacyku Kasyno zaplanowano koncert „Polskie klimaty”, podczas którego będzie można usłyszeć utwory m.in. Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.