Muzeum Dulag zaprasza na wykład i koncert

Pruszków

Muzeum Dulag 121 zaprasza na wydarzenia organizowane w związku z 36. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. W sobotę (16 grudnia) w muzeum odbędzie się wykład, a w niedzielę (17 grudnia) koncert.

„Kartki, bony, bilety towarowe, karty zaopatrzenia – handel reglamentowany w latach 80.” – to tytuł wykładu, który Andrzej Zawistowski wygłosi 16 grudnia o godz. 15.00. – Żeby kupić w sklepie mięso, masło, olej, kaszę, mąkę, płatki zbożowe, ryż, cukier, czekoladę, cukierki, alkohol czy papierosy, trzeba było mieć specjalną kartkę. Była ona potrzebna też do zakupu proszku do prania, artykułów dla niemowląt, mydła czy benzyny. Lokalnie reglamentacja obejmowała także takie towary, jak ubrania zimowe, obuwie, dywany, artykuły szkolne czy obrączki ślubne. Przydziały były uzależnione od wykonywanej pracy, miejsca zamieszkania, ale także wieku, a czasem nawet wyznania – choć dziś młodzieży trudno to sobie wyobrazić, tak wyglądały zakupy w latach 80-tych ubiegłego stulecia. O tych i innych kwestiach związanych z kartkami opowie gość Muzeum Dulag 121.

Natomiast już kolejnego dnia (17 grudnia) w muzeum odbędzie się koncert pt. „Obrazy niewoli – Obrazy wolności”. To kompilacja autorskich piosenek Huberta Bojarskiego i utworów Jacka Kaczmarskiego. Utwory opowiadają o trudnych drogach, jakie Polacy musieli pokonać, aby odzyskać swą niepodległość, wyzwalając się spod komunistycznego jarzma. To również opowieść o indywidualnych wyborach, społecznych burzach i losie ludzi rzuconych w wir historycznych wydarzeń. Całość zostanie opatrzona historycznymi zdjęciami, będącymi klamrą łączącą słowo i muzykę. Koncert rozpocznie się o godz. 17.00.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.