Festyn z okazji 640-lecia Kań

Kanie

Niezwykle ciekawa impreza szykuje się z okazji 640-lecia istnienia Kań. Już 13 maja będzie można poznać bliżej groźnych tylko z pozoru Wikingów i zrelaksować się przy dobrej muzyce.

Ciekawostką jest fakt, że dekadę temu Kanie obchodziły swoje 160-lecie. W tym roku świętują 640 lat. Skąd ta nagła zmiana w metryce? – Okazuje się, że najwcześniejsza znana wzmianka o Kaniach sięga 1377 roku. Wtedy to książę Janusz I nadał braciom Stanisławowi i Tomasławowi z Parzniewa przywilej własności szlacheckiej na wieś Kanie. Warto przypomnieć, że królem Polski był wówczas Ludwik Węgierski, ojciec późniejszej królowej Jadwigi, do bitwy pod Grunwaldem upłyną jeszcze 33 lata, a Władysław Jagiełło jest już Wielkim Księciem Litewskim. Zainteresowanych wartością tego nadania informuję, że w 1425 r. sprzedano Kanie Dziersławowi z Parzniewa za 100 kop groszy pospolitych. Jeśli ktoś sądzi, że cena prawie pięćdziesiąt lat wcześniej była znacząco inna, przypominam, że w średniowieczu żyło się spokojniej, zmiany dokonywały się nieporównanie wolniej, także dlatego, że prędkości transferu danych nie liczyło się w gigabajtach na sekundę, tylko w kilometrach na dobę, a konny posłaniec przejeżdżał ich około 30 dziennie – wyjaśnia Katarzyna Kotowska z Kań,

Skoro poznaliśmy już zarys historyczny brwinowskiej miejscowości, to warto zdradzić atrakcje jakie będą czekać na gości w trakcie festynu. A tych nie zabraknie! Impreza odbędzie się 13 maja na terenie szkoły jazdy konnej Patataj. Start zaplanowano na godzinę 15.00 Występy artystyczne zainauguruje Milanowska Orkiestra Dęta im. Feliksa Dzierżanowskiego. Drużyna mężnych wikingów będzie przed zebranymi prezentować swoje stroje i uzbrojenie. Nie zabraknie również ekscytujących walk. Po męskich zabawach przyjdzie czas na plebejskie zabawy. W międzyczasie zaplanowano liczne warsztaty, zabawy i animacje dla dzieci. Zwieńczeniem wieczoru będzie muzyczna uczta, jaką zaserwuje zespół Bluberry Hill Trio. 

Patronem medialnym imprezy jest portal WPR24.pl i Gazeta WPR.

Szczegóły imprezy znajdziecie na plakacie.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najchętniej czytane

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
11397

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
9016

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
8520

Kolejne dane o frekwencji

Region / Wybory 2024
7293

Pierwsze wyniki frekwencji z regionu

Region / Wybory 2024
5758