Kiedy zmiana władzy w gminach?

Region / Wybory 2024

Choć w części gmin wybrani zostali już włodarze na nową kadencję, to nie oznacza to jednak, że zwycięzcy od razu zaczną pełnić obowiązki na nowych stanowiskach. Kiedy to nastąpi?

Kadencja władz gminy upływa 30 kwietnia. Do tego momentu radnymi i włodarzami gmin pozostają te same osoby, które pełniły te funkcje przez ostatnie lata. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, komisarz wyborczy ma obowiązek zwołania pierwszej sesji rady gminy w terminie 7 dni od momentu upłynięcia poprzedniej kadencji, a więc nastąpi to w dniach 1-7 maja.

Na pierwszej sesji ślubowanie składa prezydent, wójt i burmistrz wybrany w ostatniej elekcji. Jego kadencja rozpoczyna się i kończy w tym samym momencie, w którym rozpoczyna się i kończy kadencja rady.Na pierwszym posiedzeniu radni składają ślubowania oraz wybierają prezydium rad (w przypadku rad powiatów wybiera się przewodniczącego i jednego lub dwóch wiceprzewodniczących, a w przypadku sejmików województw wybiera się przewodniczącego oraz nie więcej niż trzech wiceprzewodniczących).

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.