Jak uzyskać niemiecki numer VAT?

Art. Sponsorowany

Handel towarami z zagranicznymi kontrahentami często skutkuje koniecznością dopełnienia licznych formalności podatkowych. W przypadku prowadzenia działalności w Polsce, ale przy jednoczesnym rozliczeniu transakcji handlowych za granicą, musisz liczyć się z tym, że może zajść konieczność rejestracji np. do VAT w Niemczech. Czym jest niemiecki numer podatkowy i kto powinien ubiegać się o jego uzyskanie? Sprawdź ten krótki poradnik i dowiedz się więcej.

NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej – co to?

Numer Identyfikacji Podatkowej to jest identyfikatorem składającym się z dziesięciu cyfr. Każdy przedsiębiorca, który legalnie odprowadza podatki, musi mieć przydzielony taki numer. Dotyczy to także osób fizycznych.

Jeśli chodzi o VAT w Niemczech, musisz wiedzieć, że numer identyfikacji otrzymujesz w tym przypadku podczas zakładania firmy. Niemiecki urząd skarbowy rozgranicza dwa numery podatkowe, które obowiązują przedsiębiorców prowadzących transakcje handlowe na terenie tego kraju:

  1. Steuernummer – to unikalny numer podatkowy przypisany każdemu podatnikowi przez lokalne urzędy skarbowe (Finanzamt) w Niemczech. Numer ten jest używany głównie do spraw związanych z podatkiem dochodowym i innymi rodzajami podatków krajowych. Składa się z różnych cyfr, których liczba i format mogą się różnić w zależności od regionu Niemiec, w którym został wydany.
  2. USt-IdNr – to numer identyfikacyjny podatku od wartości dodanej (VAT), który jest używany w transakcjach handlowych w obrębie Unii Europejskiej. Ten numer jest niezbędny dla przedsiębiorców prowadzących działalność transgraniczną w UE. Pozwala na identyfikację podmiotów gospodarczych w transakcjach między różnymi krajami członkowskimi i jest wykorzystywany do celów podatku VAT. USt-IdNr jest wydawany przez Bundeszentralamt für Steuern (Federalny Urząd Podatkowy) i zwykle zaczyna się od kodu kraju 'DE’, po którym następuje ciąg cyfr.

Więcej o niemieckim podatku VAT oraz sposobach rozliczeń przeczytasz na stronie: https://taxology.co/pl/jaki-vat-obowiazuje-w-niemczech/.

Jeśli zdecydujesz się na wysyłanie produktów do Niemiec, ale nie masz zarejestrowanej działalności w tym kraju, nie łamiesz żadnych przepisów podatkowych. To oznacza głównie z tego względu, że nie wszystkie towary i transakcje są objęte obowiązkiem deklarowania i odprowadzania podatku VAT.

Kiedy trzeba zarejestrować firmę do niemieckiego podatku VAT?

Jest wiele sytuacji, w których zachodzi konieczność zarejestrowania swojej działalności gospodarczej do VAT w Niemczech. Numer podatkowy w postaci Steuernummer musisz uzyskać, jeśli:

  • magazynujesz albo sprzedajesz towary z Niemiec i sprzedajesz je klientom lokalnym,
  • przekroczysz przychód na poziomie 10 000 euro ze sprzedaży wysyłkowej do Niemiec i jednocześnie nie korzystasz z uproszczenia VAT OSS.

Drugi identyfikator podatkowy USt-IdNr musisz mieć aktywny wtedy, kiedy: wysyłasz produkty z niemieckich magazynów do innego kraju, świadczysz usługi opodatkowane w Niemczech, korzystasz z usług firm zagranicznych.

Jak można uzyskać niemiecki identyfikator podatku VAT? Krok po kroku

Aby otrzymać numer identyfikacyjny niemieckiego podatnika VAT, musisz przejść przez kilka kroków. Cała procedura przebiega następująco:

  1. Zarejestruj działalność gospodarczą w Niemczech

Aby otrzymać niemiecki numer VAT, musisz najpierw zarejestrować swoją działalność gospodarczą w odpowiednim urzędzie skarbowym (Finanzamt) w Niemczech.

  1. Złóż wniosek o numer VAT

Po zarejestrowaniu działalności gospodarczej możesz złożyć wniosek o przyznanie numeru VAT. Wniosek ten składa się w urzędzie skarbowym, w którym zarejestrowano działalność.

  1. Wypełnij formularz rejestracyjny

W formularzu należy podać informacje o firmie, w tym dane osobowe, adres firmy, rodzaj działalności i przewidywane obroty.

  1. Poczekaj na przetworzenie wniosku

Po złożeniu wniosku urząd skarbowy w Niemczech przetwarza go i sprawdza dostarczone informacje. Procedura weryfikacyjna może zająć kilka tygodni. Standardowy podatek VAT w Niemczech wynosi 19%, natomiast transport wewnątrzwspólnotowy umożliwia skorzystanie z ulgi 0% podatku.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy