IV Rajd Ochota-Pęcice

Michałowice

Już 9 września odbędzie się IV Rajd do Pęcic. Wydarzenie ma na celu uczczenie losów Powstańców z IV Obwodu Armii Krajowej Ochota i bitwy pod Pęcicami.

2 sierpnia 1944 roku niedostatecznie uzbrojeni Powstańcy, pod wodzą płk Mieczysława Sokołowskiego ps. „Grzymała” wycofywali się z Ochoty do Lasów Chojnowskim. Ich celem było zdobycie broni i przegrupowanie oddziałów. Pod Pęcicami natknęli się na przeważające siły niemieckie, zginęło 91 osób.

Dla uczczenia pamięci Powstańców, 9 września odbędzie się Rajd do Pęcic. Wydarzenie objęło honorowym patronatem Środowiska IV Obwodu Armii Krajowej. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Dzielnicy Ochota przy wsparciu Powiatu Pruszkowskiego, Warszawskiego Hufca Harcerzy „Zawrat” Szczep 16 Warszawskich Drużyn Harcerzy i Gromad Zuchów oraz Urzędu Gminy Michałowice, Miasta Piastów, Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie, Fundacji Dwór Polski w Pęcicach, Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi”, Stowarzyszenia Aktywnie, Bezpiecznie, Ciekawie, Stowarzyszenia Projekt Raszyn 1809 oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Rolkarskiego Polskater.

W uroczystościach wezmą udział Powstańcy Warszawscy – płk. Bogdan Bartnikowski ps. Mały, ppłk Stefan Pastewka ps. Jur, por. Jan Witkowski ps. Jaś, por. Zbigniew Daab ps. Kapiszon, także Sybiracy i byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych oraz ich rodziny.

Rajd będzie miał wiele form:

rajd pieszy z przewodnikiem – uczestnicy przejdą dokładnie taką samą trasą, jak powstańcy w 1944 roku. Zbiórka o godz. 12.00 przy bocznym wejściu na teren Parafii św. Jakuba.
rajd rolkowy – przejazd rolkowy do Pęcic. Start o godz. 11.00 z Parku Szczęśliwickiego. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie rolek i umiejętność jazdy na rolkach.
rajd rowerowy – trasa przejazdu będzie wiodła najbardziej wierną drogą przemarszu Powstańców. Start rajdu o godz. 12.30 spod ul. Niemcewicza 5. Warunkiem uczestnictwa jest własny rower.
rajd kajakowy – 4,5-kilometrowy spływ rzeką Raszynką. Zbiórka na przystanku „Raszyn Kościół”. Start w dwóch grupach – I grupa godz. 9.50, II grupa godz. 10.50. w rajdzie mogą wziąć udział 32 osoby.
rajd samochodowy – zbiórka na parkingu przy Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 przy ul. Szczęśliwickiej 56. Start rajdu godz. 13.30.
rajd motorowy samochodami zabytkowymi – start z parkingu przy Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 przy ul. Szczęśliwickiej 56. Samochody historyczne mogą zabrać ok. 125 osób, decyduje kolejność zgłaszania się. Start rajdu o godz. 12.00.
Wszystkie grupy powinny dotrzeć do Pęcic przed godziną 15.00. Od 14.00 do 15.30 organizatorzy zapraszają na obiad. O godzinie 16.00 rozpocznie się Apel Pamięci (gotowość Pocztów Sztandarowych o 15.45), natomiast o 17.00 piknik historyczny z grą terenową dla uczestników. Od godziny 18.30 – 19.00 przewidywane jest obrzędowe ognisko harcerskie.
Opłata za udział w rajdzie to 10 zł za osobę. W pakiecie, który otrzymacie na starcie będzie pamiątkowa koszulka, woda, przekąski, torba i śpiewnik. Zapisy do 7 września – tutaj.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.