Herbicydy Chwastobójcze Totalne – Co powinieneś o nich wiedzieć?

Art. Sponsorowany

Herbicydy Chwastobójcze Totalne to jednej z najsilniejszych środków ochrony roślin, które przeznaczone są do usuwania wszelkiego rodzaju chwastów. Przykładem może być m.in. Roundup, który pozwala przygotować glebę pod uprawę. Jak działa? W jaki sposób stosować go na ściernisko? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak działa glifosat?

Wspomniany we wstępie Roundup to z pewnością najczęściej używany oraz najbardziej znany środek chwastobójczy. Zarówno on, jak i inne herbicydy chwastobójcze totalne wykorzystują glifosat, czyli wiązek organiczny z grupy fosfonianów, który skutecznie hamuje działanie enzymu SPSPS. Jak działa ta substancja? Otóż, jest ona stosowana w formie oprysku, dzięki czemu wnika w głąb roślin. W efekcie wraz z jej płynami ustrojowymi przedostaje się do każdej komórki rośliny, nie pomijając jej korzeni, cebul, bulw, czy rozłogów. Wskutek tego typu działania roślina zaczyna zamierać, a po upływie około 3 tygodni zostaje całkowicie uśmiercona wraz ze swoją częścią podziemną. W efekcie środki chwastobójcze zawierające glifosat są uznawane za najskuteczniejsze preparaty przeznaczone do odchwaszczania, a co za tym idzie stosowane zarówno w profesjonalnych, jak i amatorskich uprawach. Warto również podkreślić, że glifosat nie uszkadza zdrewniałych części roślin, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowany w sadach, czy winnicach.

O czym pamiętać decydując się na zastosowanie glifosatu? Przede wszystkim o tym, że jest to bardzo silny środek, w związku z czym po jego aplikacji należy odczekać około 3 tygodnie, by móc sadzić bądź siać na odchwaszczonym terenie. Należy także mieć świadomość, że glifosat jest silnie toksyczny dla oczu, w związku z czym tego typu opryski mogą być przeprowadzane jedynie przy właściwych warunkach pogodowych oraz przy przestrzeganiu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Jak stosować Roundup na ściernisko?

Zakończenie żniw tworzy korzystne warunki do rozwoju chwastów oraz samosiewów zebranych wcześniej roślin na polach. W efekcie ściernisko przed uprawą należy odchwaścić, do czego wykorzystać można właśnie Roundup. Jak go stosować na ściernisko? Otóż, bardzo ważną kwestią jest osiągnięcie przez chwasty odpowiedniego poziomu rozwoju, co pozwoli skutecznie i całkowicie je zwalczyć. Warto więc stosować Roundup dopiero wtedy, gdy perz osiągnął wysokość 10-25 cm i wytworzył co najmniej 3-4 w pełni wykształcone liście. Jednoroczne chwasty jednoliścienne powinny mieć natomiast przynajmniej 5 cm wysokości, a chwasty dwuliścienne powinny w pełni wykształcić oba liście właściwe. Bardzo ważne jest również to, by przed przeprowadzeniem oprysku nie przeprowadzać żadnych upraw pożniwnych. Przyczynia się to bowiem nie tylko do straty czasu i pieniędzy (paliwo), ale także sprawia, że rośliny, które w wyniku uprawy znajdą się pod ziemią nie zostaną spryskane Roundupem, a co za tym idzie za jakiś czas znów wyrosną.

Jaka jest właściwa dawka Roundupu na ściernisko? Otóż, tego typu herbicydy należy stosować w dawce od 2,5 do 6,0 l/ha. Dlaczego zalecany jest tak duży zakres? Przede wszystkim dlatego, że każda roślina może wymagać zaaplikowania innej dawki oprysku, a samo dawkowanie jest również uzależnione od fazy rozwoju chwastów. Szczegółowe zalecenia w zakresie dawkowania Roundupu określa producent, a przestrzeganie ich gwarantuje pomyślność wykonanych oprysków. Należy również pamiętać o tym, by w przypadku panowania wysokich temperatur powietrza tego typu zabieg przeprowadzać rano bądź późnym popołudniem lub wieczorem. Prace mechaniczne na terenie objętym opryskiem można rozpocząć dopiero po upływie 2 dni od jego wykonania (w przypadku roślin jednorocznych), a w przypadku perzu zalecane jest odczekanie przynajmniej 5 dni.

Kup środki ochrony roślin szybko i bezpiecznie w sklepie ze środkami ochrony roślin

Herbicydy to środki ochrony roślin, które warto kupować w sprawdzonych miejscach. Przykładem może być sklep dlaroslin.pl, w którego szerokim asortymencie dostępne są nie tylko tego typu preparaty, ale również różnego rodzaju nasiona, nawozy, czy sprzęt rolniczy i ogrodniczy. Co więcej, robiąc zakupy można korzystać nie tylko z ogromnego wyboru, ale mieć także pewność najwyższej jakości. Zaletą z pewnością jest również szybka realizacja zamówień, które są wysyłane pod adres wskazany przez kupującego w sposób odpowiadający jego potrzebom.

Podsumowując należy stwierdzić, że herbicydy chwastobójcze totalne to środki ochrony roślin, które sprawdzają się zarówno w ogrodzie, jak i przygotowaniu pola do uprawy. Ich silne działanie oraz właściwa aplikacja sprawia, że chwasty nie mają najmniejszych szans na przetrwanie.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.