Będą nowe ścieżki rowerowe. Są i kontrowersje

Region

Gminom naszego regionu udało się pozyskać kolejne dofinansowanie na budowę ścieżek rowerowych. Jest wśród nich Pruszków. Nowe trasy dla jednośladów mają pojawić się m.in. na ul. Niecałej i Krętej. W tych dwóch przypadkach są jednak kontrowersje.

Dofinansowanie inwestycji drogowych skierowanych do rowerzystów udało się zdobyć w ramach tzw. ZITów, czyli programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w których samorządy premiowane są za współpracę między sobą. W tym konkretnym przypadku liderem projektu jest sąsiedni Żyrardów, a partnerami Michałowice, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna i Pruszków.

Na co dokładnie przeznaczone zostanie 10 milionów zł dofinansowania? M.in. na ścieżkę rowerową w Michałowicach po północnej stronie rzeki Raszynki, na odcinku od ul. Powstańców Warszawy w Regułach do ulicy Kasztanowej (2,6 km). Rozbudowany ciąg dla rowerów w ul. Topolowej, na odcinku od komisariatu policji w Regułach do ul. Szkolnej w Michałowicach (1,5 km).

W Grodzisku Mazowieckim powstaną dwie wiaty rowerowe, każda składająca się z ośmiu segmentów, w których zamontowane będą stojaki rowerowe jednostronne 6-miejscowe. Milanówek zainwestuje fundusze w wybudowanie trasy rowerowej wzdłuż ul. Królewskiej oraz ciąg pieszo-rowerowy od skrzyżowania z ul. Podwiejską do skrzyżowania z ul. Brwinowską.

W Podkowie Leśnej powstanie ścieżka rowerowa o długości ponad 500 m w ciągu Al. Lipowej, a także ciągi pieszo-rowerowe od ul. Brwinowskiej do ul. Gołębiej i od ul. Gołębiej do granicy miasta.

Pruszków zaś dzięki środkom unijnym wybuduje ścieżki rowerowe wzdłuż Al. Wojska Polskiego (ok. 950 metrów), w ciągu ul. Niecałej (ok. 300 metrów) i Lipowej (440 m długości). Wybudowany zostanie też ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Krętej.

O ile ścieżka rowerowa wzdłuż głównej pruszkowskiej arterii to inwestycja oczekiwana przez mieszkańców, o tyle trasy dla rowerów na ul. Niecałej i Krętej budzi już wątpliwości. Budowa na ul. Krętej została rozpoczęta, ale przeciw sposobowi prowadzenia inwestycji i wycince drzew stanowczo protestują mieszkańcy. Z kolei ul. Niecała to niemal deptak. Samochody mogą poruszać się po niej z dużymi ograniczeniami, więcej miejsca zostawiając rowerzystom i pieszym. Czy inwestycje w tych miejscach są więc konieczne? – Ścieżki na Niecałej i Krętej są elementem dużego projektu realizowanego z partnerami. W jego ramach dostaniemy 1,6 mln zł. Wartość inwestycji to 2 mln zł. Będziemy budować ścieżkę w al. Wojska Polskiego na odcinku od Kubusia Puchatka do Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, na Niecałej od Prusa do Parku Kościuszki, realizowana już jest ścieżka na ul. Krętej. Tu są duże kontrowersje i konflikt, ale ta ścieżka jest bardzo potrzebna, jako element dużego ciągu w kierunku Michałowic, Warszawy o co na spotkaniach z prezydentem upominali się mieszkańcy – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa. – Na ul. Niecałej ruch rowerowy jest nieuporządkowany, ze ścieżką będzie bezpieczniej – dodaje.

A co Wy na ten temat myślicie? Piszcie w komentarzach i na skrzynkę kontakt@wpr24.pl.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.