Zamieszanie wokół filmu „Kler” dotarło do Grodziska

Grodzisk Maz.

Najnowszy film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego budzi bardzo duże emocje, choć większość osób, które o nim dyskutują, jeszcze filmu nie widziała. Zamieszanie wokół „Kleru” nie ominęło Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Kler wejdzie na ekrany w najbliższy piątek. Opowiada historię trzech księży, którzy przed laty cudem uszli z życiem z katastrofy i co roku spotykają się, aby uczcić rocznicę swojego ocalenia. – Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz, pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce… Drugi z księży, Trybus, w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule, który  pomimo swojej żarliwej wiary właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich – czytamy w opisie dystrybutora.

I choć sam opis brzmi dość niewinnie, film budzi skrajne emocje. Jedni mówią o nim jak o bezpardonowym ataku na kościół, inni traktują jako dowód potwierdzający patologię w kościelnych strukturach. Obie strony zarzucają sobie wzajemnie złe intencje. Zamieszanie dotyczy też lokalnych kin, w których „Kler” mógłby być pokazywany.

Tak właśnie awantura rozpętała się wokół Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. W mediach społecznościowych pojawiła się plotka, że „Kleru” na grodziskim ekranie nie zobaczymy. Natychmiast padły zarzuty o cenzurowanie repertuaru, a nawet uprawianie polityki.

Wywołane do tablicy CK w Grodzisku wydało w tej sprawie oficjalne oświadczenie. – W związku z utrzymanymi w sensacyjnym tonie doniesieniami medialnymi dotyczącymi braku filmu „Kler” w kinie prowadzonym przez Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki, uprzejmie informujemy, że film ten planowany jest w repertuarze kinowym począwszy od dnia 2 listopada. Spowodowane jest to faktem, że warunkiem premierowej projekcji „Kleru” jest jego wyświetlanie na wyłączność (codziennie dwa seanse wieczorne przez dwa tygodnie). W związku z tym, podjęta została decyzja by jego emisja nastąpiła już po premierze, na korzystniejszych warunkach – czytamy w stanowisku Centrum. I dalej: – Biorąc pod uwagę, że grodziskie kino jest obiektem jednosalowym, emisja tylko jednego tytułu przez okres dwóch tygodni nie jest rozwiązaniem optymalnym. W przeszłości tego rodzaju decyzje spotykały się z licznymi głosami krytycznymi naszych widzów. Zastosowane rozwiązanie pozwoli zarówno na utrzymanie zróżnicowanego repertuaru, jak również umożliwi zainteresowanym obejrzenie przedmiotowego tytułu. Wszelkie insynuacje dotyczące politycznego charakteru tego rozwiązania są nieuprawnione.

A Wy wybieracie się do kina czy bojkotujecie ten film?

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.