Z myślą o ekologii: wymiana kotła w brwinowskiej „jedynce”

Brwinów

Gmina Brwinów uzyskała dofinansowanie w wysokości 112 000,00 zł na realizację projektu pn. „Wymiana nieefektywnego ekologicznie kotła grzewczego w Szkole Podstawowej nr 1 w Brwinowie”.

Wśród różnego rodzaju działań ekologicznych, które przyczyniają się do poprawy stanu powietrza i ograniczenia zużycia energii, jest wymiana urządzeń grzewczych. Gmina Brwinów zamierza zrealizować w tym roku wymianę starego źródła ciepła na nowy kocioł kondensacyjny na gaz ziemny w Szkole Podstawowej nr 1 w Brwinowie. Przewidywane jest zwiększenie efektywności energetycznej o ponad 40%.

Na realizację tego projektu gmina uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego RPO WM na lata 2014-2020. Zgodnie z umową zawartą przez burmistrza gminy Brwinów Arkadiusza Kosińskiego oraz dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusza Frankowskiego gmina Brwinów otrzyma dofinansowanie w kwocie nieprzekraczającej 112 000,00 zł i stanowiącej nie więcej niż 80% wydatków kwalifikowalnych.

Wymiana nieefektywnego ekologicznie kotła grzewczego jest już pilną potrzebą, gdyż stary i znacznie zużyty kocioł na gaz ziemny posiada niskie parametry techniczne i nie jest już w stanie odpowiednio nagrzać pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Brwinowie. Jej powierzchnia użytkowa wynosi ponad 3,2 tysiące m kw., a kubatura – prawie 13 tys. m szesc. Przeprowadzona w ramach studium wykonalności analiza wykazała, że dla poprawy sprawności systemu grzewczego konieczna jest wymiana istniejącego urządzenia grzewczego na nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny. Większa sprawność wytworzenia ciepła oznacza zmniejszenie zużycia paliwa, przez znacząco spadnie emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Gaz ziemny uznawany jest za jedno z najczystszych paliw wykorzystywanych do ogrzewania. Podczas procesu jego spalania powstaje dwutlenek węgla i niewielkie ilości innych substancji, np. tlenku siarki, azotu i węgla oraz znikome ilości pyłu. W kotle kondensacyjnym zastosowana będzie technologia spalania pozwalająca na odzyskiwanie i ponowne wykorzystywanie energii cieplnej z pary wodnej, która w przypadku tradycyjnego kotła „ucieka” kominem. Kotły kondensacyjne stanowią obecnie najwyższy standard techniczny w technice grzewczej, wyróżniając się bardzo dużą sprawnością, sięgającą nawet 109% (urządzenia tego typu odzyskują ciepło ze spalin, stąd nadwyżka ponad 100%). Rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że gazowe kotły kondensacyjne lepiej wykorzystują energię paliwa, obniżając koszty ogrzewania. Wymiana pieca przyczyni się też do ograniczenia tzw. niskiej emisji, a tym samym do realizacji celu, jakim jest lepsza jakość powietrza.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 6

6 odpowiedzi na “Z myślą o ekologii: wymiana kotła w brwinowskiej „jedynce””

 1. Smolnik pisze:

  Eko paleniska na eko opony samochodowe XD

 2. Brwinowianin pisze:

  …i co ciekawe obecny burmistrz Kosiński inwestuje głównie w szkołę nr. 1, obok której mieszka, natomiast to szkoła nr.2 w Brwinowie zawsze uchodziła za bardziej prestiżową gdzie chodziły zdolniejsze dzieci…Kosiński jak widać zaprzecza sam sobie, bo na plakaty wyborcze A.DUDY mówi że są to „biedabordy”, a jednocześnie wspiera „biedaszkołę” ?
  Tymczasem szkoła nr.2 w Brwinowie od 50 lat nie ma przeprowadzonej renowacji (docieplenia) elewacji, a po każdym większym deszczu ściany są zawilgocone, przez co dzieci z tej szkoły częściej chorują.

  • Tomek pisze:

   Co by nie zrobił burmistrz to źle. Ale gdyby to robił Guzik albo inny pislamista to by było ok. Ciekawe dlaczego poprzednik nic nie zrobił dla miasta i czemu przez 50 lat nikt nie ocieplil dwójki, nie wyremontowal tunelu, rynku, parku itd. Zastanów się czasem nad tym co piszesz człowieku

   • Brwinowianin pisze:

    Porównywanie zamierzchłych czasów Burmistrza Guzika jest co najmniej śmieszne. To było 15 lat temu !?
    CHŁOPIE !!!
    Gdyby dziś nadal był burmistrzem, Brwinów na 100% MIAŁBY WIĘKSZOŚĆ ULIC PRZEJEZDNYCH…a czego nie można powiedzieć o obecnym stanie ulic w Brwinowie…
    Jedziesz głównie na dwójce by nie zniszczyć zawieszenia. np. Żwirki i Wigury, czy Słoneczna, Szkolna itd…

    • Tomek pisze:

     Piszesz ze od 50 lat nikt nie ocieplil szkoły więc pytam dlaczego twój ulubieniec tego nie zrobił, dlaczego nie remontowal tych dróg o których piszesz. Wymień chociaż 3 duże inwestycje zrealizowane za Guzika. Zgadzam się z Tobą że jest wiele dróg wymagających remontu ale ja w przeciwieństwie do ciebie zauważam zmiany w mieście dzięki obecnemu burmistrzowi

     • Brwinowianin pisze:

      W takim tempie jak obecnie realizowania inwestycji drogowych w Brwinowie nigdy nie osiągniemy stanu 100% równych ulic .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły