Nieodpłatna pomoc prawna sprawdza się w naszym powiecie

Art. Sponsorowany

O zakresie działania nieodpłatnej pomocy prawnej, biura porad obywatelskich, mediacjach i pomocy mieszkańcom rozmawiamy z Grzegorzem Kamińskim, członkiem zarządu powiatu pruszkowskiego.

Na wstępie wyjaśnijmy czytelnikom czym jest nieodpłatna pomoc prawna.
Nieodpłatna pomoc prawna to podstawowa pomoc prawna dla mieszkańców. Tu każdy może się dowiedzieć jaki jest obowiązujący stan prawny, jakie ma uprawnienia w danej sprawie, a jakie obowiązki. Wskazujemy mieszkańcom jak rozwiązać dany problem prawny, podpowiadamy jak napisać proste pismo. Jednak nie tworzymy pism procesowych.

Ale sama pomoc prawna to nie wszystko. Mieszkańcy mogą skorzystać również z tzw. porad obywatelskich.
Dokładnie tak. Nie każdy problem, z którym zjawiają się u nas mieszkańcy jest natury prawnej. Czasem obywatele mają problem ze sprawami urzędowymi i administracyjnymi. W takich sprawach nie potrzebny jest prawnik, a jedynie pomoc osoby, która zna się na procedurach i umie je wytłumaczyć w przystępny sposób.

Wiemy już, że od nowego roku w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej będą świadczone również usługi mediacji.
To bardzo potrzebna usługa. Skala rozwodów z roku na rok jest coraz większa. Natomiast sądy przed podjęciem decyzji wysyłają małżeństwo na mediacje i wcale nie jest to zła wola sędziego. Kłopot w tym, że nie każdego stać na mediacje. Wiele osób rezygnuje więc z rozwodu i albo tkwią dalej w związkach albo sprawy między sobą załatwiają przez prawników. Tu wychodzimy naprzeciw tym potrzebom i oferujemy mediacje nieodpłatnie. Mediacje w naszych punktach uruchamiamy od nowego roku.

Nieodpłatna pomoc prawna działa już od jakiegoś czasu. Czy mieszkańcy powiatu pruszkowskiego chętnie korzystają z tej usługi?
Statystyki pokazują, że na koniec drugiego kwartału udzieliliśmy ponad 600 porad. Najwięcej, bo aż 200 w Pruszkowie. Już te liczby pokazują, że taka pomoc mieszkańcom jest potrzebna.

Gdzie można szukać punktów nieodpłatnej pomocy prawnej?
Punkty znajdują się w każdej gminie naszego powiatu. Od czerwca działa też punkt w Brwinowie, którego wcześniej tam nie było. Pełna lista punktów wraz z godzinami pracy jest dostępna na naszej stronie internetowej (www.powiat.pruszkow.pl/nieodplatna-pomoc-prawna). Na najlepiej umówić się telefonicznie z minimum dwudniowym wyprzedzeniem. Wtedy mieszkańca umawiamy do najbliższego punktu na dogodną dla niego godzinę. Możliwe są również zapisy mailowe (22 738-14-63, mail: npp@powiat.pruszkow.pl).

Z jakimi problemami mieszkańcy mogą się zgłaszać?
Mieszkańcy mogą się do nas zgłosić z każdym problem. Nie ma tu wyłączeń.

Zatem jakiego typu porad jest udzielanych najwięcej.
Zwykle zgłaszają się do nas mieszkańcy z kwestiami alimentacyjnymi. Tu możemy pomóc gdy pojawia się problem ze ściąganiem alimentów. W ramach pomocy uzyska informacje gdzie i jak złożyć pozew. Jednak jeśli sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga pisania pism procesowych, to nie możemy tego objąć nieodpłatną pomocą prawną.

Drugą największą grupą spraw, z którymi przychodzą do nas mieszkańcy, jest grupa spraw spadkowych lub okołospadkowych. Często ludzie zaniedbują te tematy, a gdy nastaje konieczność ich uregulowania pojawia się problem. Okazuje się, że wymagane dokumenty nie zostały złożone w terminie, albo gdzieś zaginęły, ktoś gdzieś wyjechał. I sprawa się komplikuje. Ludzie zwyczajnie nie wiedzą od czego zacząć. U nas otrzymają pomoc.

Czy ktoś dysponuje dokładną wiedzą na temat udzielanych porad, chodzi tu o dane osoby czy dokładny temat sprawy?
Do nas trafiają tylko informacje o ogólnym typie porady. Wiemy, że prawnik udzielił porady w sprawie spadkowej. To wszystko co do nas trafia. Wszystkie informacje, które mieszkaniec przekazuje prawnikowi są w gestii prawnika. Żadne szczegóły nie mogą zostać nikomu przekazane. Jednak jeśli podczas porady radca stwierdzi, że w rodzinie jest przemoc ma obowiązek powiadomić odpowiednie organy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy