MDK bawi i uczy [DODATEK EDUKACJA]

Dodatek

Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie może pochwalić się bogatą ofertą edukacyjną. Co ważne, zajęcia dla najmłodszych pozwalają zdobyć cenną wiedzę, ale nie są przy tym nudne. Zresztą... na frekwencję MDK nie narzeka – już w pierwszych dniach zapisów na zajęcia kończą się wolne miejsca. W czym tkwi tajemnica tego sukcesu?

Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie mieści się przy ul. Kościuszki 41, w pałacyku Sokoła. Nie będzie przesadą gdy napiszemy, że jest to miejsce uwielbiane właśnie przez młodzież. Dzieje się tak za sprawą ciekawej oferty edukacyjnej. To, co warto zaznaczyć, MDK nie jest instytucją kultury (mimo że w nazwie zawiera słowo „kultury”), tylko placówką oświatową. Oznacza to, że funkcjonuje na podobnych zasadach jak szkoły. Dlatego też wszystkie zajęcia są bezpłatne i prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli-instruktorów.

Na stronie internetowej MDK możemy przeczytać, że: „Zajęcia pozwalają rozwijać zainteresowania i talenty, umiejętności, wrażliwość artystyczną młodych ludzi, są także doskonałą formą zagospodarowania wolnego od szkoły czasu w bezpiecznym miejscu i ciepłej atmosferze”.

Zapisy na zajęcia stałe, które trwają cały rok szkolny rozpoczynają się wiosną. W tej chwili brakuje już wolnych miejsc, ale niewykluczone, że pojawią się we wrześniu. – Jeśli chodzi o zajęcia stałe to w tej chwili w większości mamy wypełnione grupy. Natomiast we wrześniu – jeśli tylko zwolnią się miejsca – przeprowadzimy rekrutację uzupełniającą na poszczególne zajęcia o czym poinformujemy mieszkańców powiatu na stronie: na www.mdkpruszkow.pl i naszym profilu na Facebooku. Na pewno posiadamy jeszcze wolne miejsca na zajęcia plastyczne – mówi Anna Łukawska-Adamczyk, dyrektorka MDK.

To co jest warte zaznaczenia – wszystkie zajęcia i wydarzenia organizowane przez MDK są bezpłatne. Nawet te otwarte, na które nie trzeba się zapisywać, a jedynie pobrać bezpłatne wejściówki.

– Dla dzieci powyżej drugiego roku życia możemy zaproponować takie wydarzenia jak poranki teatralne czy koncerty edukacyjne. Staramy się, aby wydarzenia otwarte dla większej grupy dzieci odbywały się przynajmniej raz w miesiącu. Wiele takich atrakcji zaplanowaliśmy jeszcze we wrześniu: 7 września zapraszamy najmłodszych na koncert edukacyjny „Muzyczne podróże”, 8 września tych nieco starszych na występ Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”, a nieco później 21 września szykujemy spektakl „Więzi rodzinne”, dla widzów powyżej 16. roku życia. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć na naszej stronie www.mdkpruszkow.pl – zaznacza dyrektorka MDK.

W MDK coś dla siebie znajdą również szkoły. Działa tutaj system, w którym to nauczyciele zapisują swoich uczniów na zajęcia. Standardowo MDK informuje o terminach i tematach na swojej stronie internetowej. Tematyka tych zajęć to: warsztaty integracyjne, wystąpienia publiczne, planowanie realizacji swojego marzenia, czy stop mowie nienawiści. – Dla przykładu, w zeszłym roku z warsztatów stop mowie nienawiści skorzystało ponad 1 tys. młodych osób z powiatu pruszkowskiego, czyli około 50 klas szkolnych – dodaje Anna Łukawska-Adamczyk.

Placówka organizuje też wiele konkursów. Dzieci mogą sprawdzić się w zmaganiach plastycznych lub wziąć udział w konkursie piosenki – „Śpiewaj, nie ziewaj” (w tym roku odbyła się 4. edycja).

Szacuje się, że w roku szkolnym 2019/2020 MDK przyjmie na zajęcia stałe 600 dzieci, a z wydarzeń otwartych korzysta około 12 tys. osób.

Tekst ukazał się w Dodatku Edukacja gazety WPR24.pl. Plik do pobrania: DODATEK.

 

Partnerzy Dodatku:

 

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.