Higienistka stomatologiczna – dlaczego warto pracować w tym zawodzie?

Art. Sponsorowany

Higienistka stomatologiczna pełni bardzo ważną rolę w gabinecie stomatologicznym. Odpowiada ona m.in. za czystość i sterylność narzędzi, przeprowadzanie wstępnych badań diagnostycznych, a także wykonywanie zabiegów profilaktyczno-leczniczych - skalingu, piaskowania, lakowania, lakierowania i polerowania zębów. Osoba na tym stanowisku zajmuje się ponadto wykańczaniem wypełnień zębowych oraz impregnacją zębów mlecznych. Z uwagi na dużą wiedzę merytoryczną, higienistki stomatologiczne mogą również przeprowadzać pogadanki edukacyjne w przedszkolach oraz szkołach. W profesji tej spełnią się osoby komunikatywne i dążące do ciągłego rozwoju zawodowego.

Szybkość zdobycia kwalifikacji zawodowych
Kwalifikacje zawodowe niezbędne do pracy w zawodzie higienistki stomatologicznej, można zdobyć już zaledwie w ciągu dwóch lat nauki w szkole policealnej. Osoby, które wybiorą tę ścieżkę kształcenia, poznają zagadnienia teoretyczne z zakresu anatomii, fizjologii i patofizjologii narządu żucia, a w trakcie zajęć praktycznych uczą się obsługi sprzętu diagnostycznego oraz leczniczego. W Szkołach Policealnych GoWork.pl pracownie wyposażone są na wzór gabinetów dentystycznych. Znajdują się w nich m.in. narzędzia do leczenia zachowawczego, chirurgicznego, protetycznego i periodontologicznego, unit stomatologiczny z fotelem wyposażony w kamerę wewnątrzustną, skaler, piaskarkę oraz dmuchawkę wodno-powietrzną. Przyszłe higienistki stomatologiczne korzystają ponadto z lampy do utwardzania wypełnień, wstrząsarki, zgrzewarki, destylarki i wielu innych. Po pomyślnym zdaniu egzaminu zawodowego, absolwenci szkoły są gotowi do podjęcia pracy. 


Możliwość ciągłego rozwoju zawodowego

Średniemu personelowi medycznemu dedykowane są są liczne konferencje, wykłady, szkolenia oraz eventy, w trakcie których mają oni szansę na rozwinięcie swoich umiejętności oraz pogłębienie wiedzy. Największym wydarzeniem tego typu jest Ogólnopolska Konferencja Asysdent, poświęcona asystentkom i higienistkom. Bogata oferta edukacyjna na rynku usług stomatologicznych sprawia, że pracownicy tej branży nie mogą narzekać na brak możliwości rozwoju zawodowego. 


Praca wśród ludzi
W profesji higienistki stomatologicznej sprawdzą się osoby, które czerpią satysfakcję z pracy z innymi ludźmi. Zawód ten wymaga wysokich zdolności interpersonalnych oraz komunikatywności. Higienistka stomatologiczna niejednokrotnie musi poświęcić pacjentowi więcej czasu niż sam stomatolog. To właśnie ona edukuje pacjenta w kwestii dbania o higienę jamy ustnej, dobiera dla niego odpowiednie środki pielęgnacyjne oraz rozwiewa wszelkie jego wątpliwości. Dobrze, jeśli higienistka potrafi nawiązać kontakt z dziećmi oraz pomóc im pokonać lęk przed dentystą – mali pacjenci szczególnie źle znoszą wizyty w gabinecie stomatologicznym. Higienistka, która potrafi zaciekawić malucha, znaleźć z nim wspólny język oraz sprawić, że zabieg nie będzie dla niego przykrym doświadczeniem, jest bardzo pożądanym pracownikiem.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.