Grodzisk zaprezentował budżet na 2018 r.

Grodzisk Maz.

Gmina Grodzisk Mazowiecki jako pierwsza zaprezentowała projekt budżetu na 2018 r. Postanowiliśmy sprawdzić jakie inwestycje będą realizowane w przyszłym roku na terenie gminy. Jesteście ciekawi?

Budżet gmin, to nic innego jak plan gospodarowania pieniędzmi w danym roku. Znajdziemy w nim informacje o planowanych dochodach i wydatkach gminy. Radni maja obowiązek uchwalić budżet przed 31 stycznia roku budżetowego. Budżet jest dokumentem”żywym”, to oznacza, że w ciągu roku jest on wielokrotnie zmieniany.

A jak prezentuje się projekt przyszłorocznego budżetu w Grodzisku Mazowieckim? Dochody oszacowano na 292 mln zł. Grodziscy włodarze planują wydatki na poziomie 301 mln zł. Co oznacza, że deficyt w gminnej kasie wyniesie 8,5 mln zł. Najważniejszą informacją dla mieszkańców jest jednak to ile pieniędzy gmina chce przeznaczyć na wydatki majątkowe, czyli inwestycje. W przypadku Grodziska Mazowieckiego jest to kwota 108 mln zł.

W przyszłym roku gmina najwięcej bo aż 15 mln zł wyda na budowę parkingów przy ul. Traugutta i ul. Piaskowe. Na „drugim miejscu” pod względem kosztów znalazły się: budowa Mediateki oraz inwestycje drogowe. Oba te zadania pochłoną po 13 mln zł. Natomiast na budowę ścieżek rowerowych w gminie Grodzisk wyda aż 11 mln zł.

Grodziscy włodarze „nie odpuszczają” inwestycji w tereny rekreacyjne i zielone. W budżecie wyszczególniono dwa zadania na łączną kwotę prawie 12 mln zł, które obejmują m.in.: wykonanie parku przy ul. Bałtyckiej, parku przy ul. Ordona,skweru przy Sadowej, skarpy przy Okulickiego, modernizacji zieleni przyulicznej oraz wykonanie nasadzeń w 25 lokalizacjach.

W budżecie nie zabrakło również inwestycji oświatowych. Gmina planuje wydać 2,7 mln zł na budowę przedszkola przy ul. Okrężnej oraz budowę przedszkola kontenerowego. Kolejne 3,5 mln zł zostanie wydane na modernizację szkół m.in. szkołę podstawową nr 5 czy halę sportowa w Izdebnie Kościelnym. W tej sumie jest również rozliczenie za prace wykonane w placówce przy ul. Westfala 2.

Wśród inwestycji, na które warto zwrócić uwagę znalazły się: zakup sprzętu informatycznego na potrzeby działalności Biblioteki, Mediateki czy Przystanku PKP – ponad 3 mln zł; modernizacja boiska piłkarskiego przy al. Mokronoskich – 1,2 mln zł, budowa budynku OSP Grodzisk i zakup samochodu do tej jednostki (dwa zadania) – 1 mln zł, wymiana pieców węglowych, czyli walka ze smogiem – 400 tys. zł; nowe parkometry – 300 tys. zł.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.