Co z budową szkoły i przedszkola w Parzniewie?

Parzniew

Na prośbę czytelników wracamy do tematu budowy szkoły i przedszkola w Parzniewie. O przyszłość inwestycji zapytaliśmy burmistrza Arkadiusza Kosińskiego.

CNa naszej redakcyjnej skrzynce pojawiły się wiadomości od mieszkańców Parzniewa, którzy z niepokojem pytają o to, czy plany budowy obiektów oświatowych w ich miejscowości są nadal aktualne. – W związku z tym, że sprawa budowy szkoły i przedszkola w Parzniewie w ostatnim czasie ucichła, a do mieszkańców docierają niepokojące informacje o możliwości oddania w dzierżawę działki, na której miała powstać szkoła i przedszkole, co wiązało by się z zamrożeniem projektu budowy na długi czas, czy redakcja WPR24.pl mogłaby się dowiedzieć co dzieje się w tej sprawie? – czytamy w mailu nadesłanym na kontakt@wpr24.pl.

Historia przygotowania tej inwestycji w Parzniewie jest długa i dość zawiła. Gmina Brwinów zleciła wykonanie dokumentacji projektowej i na początku 2017 r. otrzymała pozwolenie na budowę tam kompleksu szkolno-przedszkolnego. W tym samym czasie wprowadzono jednak reformę oświaty, która przywróciła ośmioletni tryb nauki w szkołach podstawowych, likwidując sześcioklasowe podstawówki. – Nasz projekt uwzględniał po dwie klasy sześciu roczników i aby nie budować szkoły, która byłaby od razu dwuzmianowa, musimy przeprojektować ten obiekt. Tu pojawił się kolejny problem. Okazało się, że na działce, którą posiadamy, nie możemy wybudować większego budynku. Zwróciliśmy się więc do Agencji Nieruchomości Rolnych aby przekazała nam część sąsiedniej działki. Taką zgodę od Agencji wówczas otrzymaliśmy, na jej podstawie dokonaliśmy jej podziału. Ale pojawiła się kolejna ustawa. Zlikwidowano Agencję Nieruchomości Rolnych. W to miejsce powołano Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Działka jest więc wydzielona, poprzednie zgody zostały skonsumowane, ale aby pójść do notariusza musimy mieć zgodę aktualnego właściciela, czyli właśnie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Od półtora roku sprawa leży w centrali Ośrodka. Nie podpisano nam jeszcze zgody, więc nie możemy ponowić prac nad projektem. Pisaliśmy w tej sprawie ponaglenia, czekamy na rozstrzygnięcie – wyjaśnia burmistrz Arkadiusz Kosiński.

Na ostatniej sesji rady gminy pojawiła się uchwała dotycząca dzierżawy działki, na której ma powstać przedszkole i szkoła, co wywołało spory niepokój mieszkańców. Ale jak zaznacza burmistrz, powodów do obaw nie ma. – Grunt dzierżawiliśmy i będziemy dzierżawić po to, aby nie leżał odłogiem, aby był uprawiany i żebyśmy nie ponosili kosztów związanych z jego utrzymaniem. Dlatego wystąpiłem do rady o zgodę na wydzierżawienie tego terenu na okres kolejnych trzech lat. Umowa skonstruowana jest w taki sposób, że w każdej chwili możemy ją wypowiedzieć. Nie oznacza to więc, że przez trzy lata nie rozpocznie się budowa szkoły i przedszkola. Jeśli otrzymamy pozytywną decyzję KOWR to zrobimy aktualizację dokumentacji projektowej i wypowiemy umowę dzierżawy – zapewnia włodarz Brwinowa.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 16

16 odpowiedzi na “Co z budową szkoły i przedszkola w Parzniewie?”

 1. As pisze:

  A na kiego komu teraz ta szkoła i przedszkole? Najliczniejszy rzut dzieci z parzniewskich osiedli, już za nami. Reszta obecnych maluchów gdzieś się upchnie.

 2. X pisze:

  Parzniew żąda dostępu do morza

 3. Hajka1 pisze:

  A tymczasem po cichu rozpoczęła się budowa szkoły i przedszkola prywatnego.Mało kogo w tej okolicy stać będzie na wysokie czesne.Tak więc podejrzewam, że blokuje się zgody na budowę publicznej szkoły i przedszkola po to właśnie, żeby płatne placówki mogły tu powstać.Prace budowlane na polu przy ul. Przyszłości idą błyskswicznie. Mozna zobaczyć gołym okiem.

 4. KK pisze:

  Pruszków powinien wspierać budowę tej szkoły. Odciążyłaby ona sp. 2.

 5. rambo pisze:

  Parzniew to taki Twor gdzie mieszkancy mowia ze mieszkaja w Pruszkowie hahaha

 6. ciotka marianna pisze:

  Tiaaaak…. W Parzniewie Kosiński chce wydzierżawić komuś działkę, na której miała być szkoła i przedszkole, a w Żółwinie już nie mówi się o cmentarzu dla Gminy…Pewnie działka też już wydzierżawiona, albo sprzedana. Takie „rzundy” w Gminie Brwinów.

  • waldi pisze:

   koło cmentarza zrobią spory parking, który będzie zajęty przez kilka dni w roku. Nie ma tego złego.

 7. Anonim pisze:

  Dziwne, że temu panu jeszcze nos nie rośnie… Szkołę i przedszkole obiecywał jeszcze w poprzednich wyborach w swoim wieloletnim planie, co z tego wyszło, wszyscy widzimy. Nie liczcie rodzice przedszkolaków, że Wasze pociechy będą mogły chodzić do szkoły na piechotę….no chyba, że do Pruszkowa.

 8. NIE dla oszutów ! pisze:

  Kosiński oszukał mieszkańców Parzniewa.
  Przed wyborami zapewniał, że rozszerzona działka jest już własnością gminy, pracują nad dokumentacją i już za chwilę rozpocznie się budowa

 9. dfgh pisze:

  Zgadza się panie burmistrzu A jak na razie to prywatny inwestor buduje prywatną szkołę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły