ZWiK dementuje plotki o zatruciu wody. Ekspertyza sanepidu potwierdza bezpieczeństwo

Grodzisk Maz.

W ostatnich dniach lokalne media społecznościowe zawrzały od informacji o rzekomym zatruciu wody z wodociągów publicznych. Jednak grodziski ZWiK stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom, a ekspertyza Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego potwierdziła bezpieczeństwo wody.

Informacje o rzekomym skażeniu pojawiła się na jednym z forów. Mieszkaniec opublikował pismo Państwowego Instytutu Geologicznego Państwowego Instytutu Badawczego, z której wynika, że PIG-PIB stwierdził zanieczyszczenie gruntu i wód podziemnych na terenie byłej Fabryki Narzędzi Chirurgicznych i Dentystycznych „MIFAM” przy ul. Królewskiej 125 związkami: truchloroeten, tetrachloroeten, chlorek winylu, benzen, 1,2 dichloroetan, ksylen, toluen.

ZWiK Grodzisk jednoznacznie odrzuca wszelkie sugestie o możliwym zagrożeniu związanym ze spożywaniem wody z miejscowego wodociągu publicznego. Te „zarzuty” dementuje również Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny. W oficjalnym komunikacie czytamy, że „w związku z potencjalnym zagrożeniem zanieczyszczenia chlorkiem winylu ujęć wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w wyniku wykrycia skażenia gruntu i wód podziemnych na terenie byłego zakładu MIFAM w Milanówku, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim informuje, że woda przeznaczona do spożycia przez ludzi pochodząca z wodociągu publicznego w Grodzisku Mazowieckim jest bezpieczna do użycia i nie stwarza zagrożenia dla jej użytkowników:

Dodatkowo, grodziski sanepid zaznaczył, że próbki wody z Grodziska regularnie są badane, a obecnie nie wykazują one przekroczeń w zakresie parametru chlorku winylu.

Wobec tego sanepid  informuje, że woda z kranu nadal może być używana bez obaw do picia, przygotowywania posiłków, mycia owoców i warzyw, płukania zębów, kąpieli oraz obmywania otwartych ran oraz wykonywania prac porządkowych, a także do celów sanitarnych.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “ZWiK dementuje plotki o zatruciu wody. Ekspertyza sanepidu potwierdza bezpieczeństwo”

  1. Gosia pisze:

    Plotka czy nie kranówki i tak nie pijam. Wole mineralnej cisowianki się napić przynajmniej po niej brzuch mnie nie boli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły