Willa „Zosinek” do zabezpieczenia

Milanówek

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał właścicielowi willi „Zosinek” w Milanówku przeprowadzenie prac konserwatorskich.

Willa „Zosinek” została wzniesiona w 1912 roku, inwestorką była Maria Eubig-Gasińska. W skład zespołu willi wchodziły także stróżówka, wozownia i stajnia. W 1925 r. willę kupił adwokat Władysław Żeromski, brat stryjeczny Stefana Żeromskiego. Po II wojnie światowej obiekt został znacjonalizowany. Górne kondygnacje pełniły funkcje mieszkalne, zaś dolne stanowiły siedzibę m.in. biblioteki i ośrodka kultury.

Willa została wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego 20 sierpnia 1981 r. Ponadto obiekt znajduje się na terenie układu urbanistyczno-krajobrazowego miasta Milanówek wpisanego do rejestru 8 stycznia 1988 r.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał właścicielowi willi przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych mających na celu zabezpieczenie zabytkowego budynku przed zagrożeniem zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem .Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W przypadku niewykonania nakazu, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków będzie zmuszony wszcząć postępowanie egzekucyjne w celu wyegzekwowania wydanego nakazu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Willa „Zosinek” do zabezpieczenia”

  1. Nadzorować i karać pisze:

    Budynki należy rozbierać zanim wkroczą w wiek ,, sędziwy ” i staną się potencjalnymi obiektami podupadającym i pod konserwatora zabytków. Wygląda na to że każdy budynek wpisany do rejestru zabytków ma istnieć po wsze czasy żeby darmozjady konserwatorzy mieli za co brać kasę . A może pan konserwator wykaże co on konserwuje. Jeśli obiekt jest w prywatnych rękach ale stanowi wartość dodaną dla okolicy to niech urząd zaproponuje jakąś przyzwoitą dotację.

  2. ryeyrt pisze:

    Tam jest jeszcze co ratować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły