Piastowska lokomotywa – urząd szuka chętnych do II etapu prac konserwatorskich

Piastów

Lokomotywa Ty2-220 zakupiona przez Miasto Piastów przechodzi renowację. Po przywróceniu jej dawnego blasku, maszyna ma stanąć w okolicy stacji PKP w Piastowie. Magistrat ogłosił przetarg na kolejny etap prac.

Parowóz Ty2-220 został wyprodukowany Elsässische Maschinenbau-Ges. (SACM – Societe Alsascienne de Constructions Mecaniques Grafenstaden) w Mühlhausen z numerem fabrycznym 7875. W PKP „służył” od 1945 do 1989 roku w Iłowie oraz Skierniewicach. W ostatnich latach parowóz służył jako piec do ogrzewania hali magazynowych.

W 2021 roku Miasto Piastów zakupiło go od PKP. Lokomotywa ma uświetnić krajobraz miasta i, w roli pomnika, stanąć przy stacji PKP. Zanim jednak się to stanie, maszyna musi przejść trzyetapowe prace konserwatorskie.

W I etapie przeprowadzono prace konserwacyjne i wstępne prace restauracyjne. Miały one za zadanie zatrzymać procesy niszczenia parowozu. Został oczyszczony z brudu i korozji, zrekonstruowano niektóre elementy blachy, nałożono nową farbę. Usunięto też ślady wskazujące użycie lokomotywy jako kotła grzewczego. Doprowadzono go do stanu, który pozwala na jego ekspozycję na docelowym miejscu postoju.

– II etap prac zakłada uzupełnienie zasadniczych podzespołów układów biegowego, napędowego i parorozdzielczego oraz hamulcowego i sprężonego powietrza co w znaczący sposób przybliży wizualną stronę pomnika do wyglądu lokomotywy z okresu pracy jako środka pociągowego – pisze Paweł Szczerbakow, autor programu prac konserwatorskich. Do wykonanie będzie szereg replik elementów, na przykład repliki wodzideł, wahaczy, korbowodów, zbiorników powietrza. Wykonawca będzie musiał także zabezpieczyć maszynę na pomniku , by ta się nie przesunęła, a także by nikt niepowołany nie mógł od niej wejść. W pobliżu pomnika będzie musiał także ustawić stosowne tablice informacyjne i ostrzegawcze.

Na wykonanie powyższych prac konserwatorskich, wykonawca będzie miał czas od dnia podpisania umowy do 30 listopada 2023 roku. Oferenci mogą zgłaszać się do 28 sierpnia.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 12

12 odpowiedzi na “Piastowska lokomotywa – urząd szuka chętnych do II etapu prac konserwatorskich”

 1. Error_404 pisze:

  Wiesz co robi ten parowóz? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest parowóz na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym parowozem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo…

 2. Artiom , Dezerteru z banderainy pisze:

  W barwy upainu niech pomaluju lokomotywu!

 3. Singelka 15 pisze:

  Lokomotywa kojarzy mi się z Lechem Poznań a nie z kolejakami w Piastowie.

 4. Olo pisze:

  No i super, będzie fajnie .

 5. Neon pisze:

  Władze Piastowa to pustaki , edukacja leży a radni kupują sobie lokomotywę . dno !

 6. hahhaaa pisze:

  Mam nadzieję, że to ostatnia kadencja Burmistrza. Potrzeby Piastowa w dziedzinie infrastruktury, edukacji, porządku są gigantyczne! Bieda w budżecie aż piszczy! a p. Burmistrz (wraz z niektórymi radnymi) postanowił wydać pieniądze na LOKOMOTYWĘ 😉 Przecież to jest kabaret…

 7. DeerHunter pisze:

  Ile kosztowała ten „pomnik” i prace konserwatorskie łącznie?

 8. Dlaczego pisze:

  Dlaczego zabezpieczenie żeby nikt nie mógł wejść?
  Powinny być schody z barierką. Jak już ktoś wydaje kasę to niech to robi z sensem.

 9. Brwinowianin pisze:

  A kto się przejmuje takimi sprawami jak syf jest na ulicach, ziemia przy krawężnikach, studzienki deszczowe pozapychane, kałuże , ochlapania pieszych ?
  Niech urzędy wydają pieniądze na podstawowe sprawy utrzymaniowe infrastruktury istniejącej, a nie „malowanie” lokomotywy za miliony zł !?

 10. Dr. Huckenbush pisze:

  „lokomotywa ma uświetnić krajobraz miasta” – to jedno zdanie mi wystarczy!!

  • Rabull pisze:

   Najpiękniejszy krajobraz jest na Lwowskiej, oraz wiata rowerowa koło wiaduktu i wiata do ładowania rowerów elektrycznych. Przepięknie okupowana całe dnie przez meneli. Są oni istotnym elementem tego miasteczka. W którym nie reperuje się ulic i chodników, a posadzone kwiaty i krzewy usychają po jednym sezonie. Miasteczka którego szkoly nie mieszczą się w żadnych rankingach, zanieczyszczenie powietrza jest olbrzymie, a na każdym wolnym placu powstaje blok. Miasteczka w którym nie powstał od 20 lat żaden nowy plac zabaw, a te co są są w katastrofalanym stanie. Miasteczka w którym pozwolono na zniszczenie jedynego zabytku-Biały Pałac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły