Lokomotywa Ty2-220 zakupiona przez Miasto Piastów przechodzi renowację. Po przywróceniu jej dawnego blasku, maszyna ma stanąć w okolicy stacji PKP w Piastowie. Magistrat ogłosił przetarg na kolejny etap prac.
Parowóz Ty2-220 został wyprodukowany Elsässische Maschinenbau-Ges. (SACM – Societe Alsascienne de Constructions Mecaniques Grafenstaden) w Mühlhausen z numerem fabrycznym 7875. W PKP „służył” od 1945 do 1989 roku w Iłowie oraz Skierniewicach. W ostatnich latach parowóz służył jako piec do ogrzewania hali magazynowych.
W 2021 roku Miasto Piastów zakupiło go od PKP. Lokomotywa ma uświetnić krajobraz miasta i, w roli pomnika, stanąć przy stacji PKP. Zanim jednak się to stanie, maszyna musi przejść trzyetapowe prace konserwatorskie.
W I etapie przeprowadzono prace konserwacyjne i wstępne prace restauracyjne. Miały one za zadanie zatrzymać procesy niszczenia parowozu. Został oczyszczony z brudu i korozji, zrekonstruowano niektóre elementy blachy, nałożono nową farbę. Usunięto też ślady wskazujące użycie lokomotywy jako kotła grzewczego. Doprowadzono go do stanu, który pozwala na jego ekspozycję na docelowym miejscu postoju.
– II etap prac zakłada uzupełnienie zasadniczych podzespołów układów biegowego, napędowego i parorozdzielczego oraz hamulcowego i sprężonego powietrza co w znaczący sposób przybliży wizualną stronę pomnika do wyglądu lokomotywy z okresu pracy jako środka pociągowego – pisze Paweł Szczerbakow, autor programu prac konserwatorskich. Do wykonanie będzie szereg replik elementów, na przykład repliki wodzideł, wahaczy, korbowodów, zbiorników powietrza. Wykonawca będzie musiał także zabezpieczyć maszynę na pomniku , by ta się nie przesunęła, a także by nikt niepowołany nie mógł od niej wejść. W pobliżu pomnika będzie musiał także ustawić stosowne tablice informacyjne i ostrzegawcze.
Na wykonanie powyższych prac konserwatorskich, wykonawca będzie miał czas od dnia podpisania umowy do 30 listopada 2023 roku. Oferenci mogą zgłaszać się do 28 sierpnia.
Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.
Wiesz co robi ten parowóz? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest parowóz na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym parowozem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo…
W barwy upainu niech pomaluju lokomotywu!
Lokomotywa kojarzy mi się z Lechem Poznań a nie z kolejakami w Piastowie.
No i super, będzie fajnie .
Władze Piastowa to pustaki , edukacja leży a radni kupują sobie lokomotywę . dno !
Mam nadzieję, że to ostatnia kadencja Burmistrza. Potrzeby Piastowa w dziedzinie infrastruktury, edukacji, porządku są gigantyczne! Bieda w budżecie aż piszczy! a p. Burmistrz (wraz z niektórymi radnymi) postanowił wydać pieniądze na LOKOMOTYWĘ 😉 Przecież to jest kabaret…
Ile kosztowała ten „pomnik” i prace konserwatorskie łącznie?
Dlaczego zabezpieczenie żeby nikt nie mógł wejść?
Powinny być schody z barierką. Jak już ktoś wydaje kasę to niech to robi z sensem.
A kto się przejmuje takimi sprawami jak syf jest na ulicach, ziemia przy krawężnikach, studzienki deszczowe pozapychane, kałuże , ochlapania pieszych ?
Niech urzędy wydają pieniądze na podstawowe sprawy utrzymaniowe infrastruktury istniejącej, a nie „malowanie” lokomotywy za miliony zł !?
„lokomotywa ma uświetnić krajobraz miasta” – to jedno zdanie mi wystarczy!!
Najpiękniejszy krajobraz jest na Lwowskiej, oraz wiata rowerowa koło wiaduktu i wiata do ładowania rowerów elektrycznych. Przepięknie okupowana całe dnie przez meneli. Są oni istotnym elementem tego miasteczka. W którym nie reperuje się ulic i chodników, a posadzone kwiaty i krzewy usychają po jednym sezonie. Miasteczka którego szkoly nie mieszczą się w żadnych rankingach, zanieczyszczenie powietrza jest olbrzymie, a na każdym wolnym placu powstaje blok. Miasteczka w którym nie powstał od 20 lat żaden nowy plac zabaw, a te co są są w katastrofalanym stanie. Miasteczka w którym pozwolono na zniszczenie jedynego zabytku-Biały Pałac.
Nie