Obwodnica Grodziska Mazowieckiego już gotowa! [FOTO]

Stało się! Wyczekiwana od lat obwodnica Grodziska Mazowieckiego jest już gotowa. Kierowcy mogą z niej korzystać już od 6 lutego. Droga została otwarta dla ruchu o godz. 6.00.

Za nami wielkie otwarcie obwodnicy Grodziska Mazowieckiego. Z tej okazji na mieszkańców czekało wiele atrakcji, jak bicie rekordu w przecinaniu wstęgi czy występy takich artystów jak Viki Gabor czy Enej.

Kierowcy z niecierpliwością czekali na udostępnienie drogi dla ruchu. A to nastąpiło już 6 lutego o godz. 6.00. Do dyspozycji kierowców zostanie oddana droga, która łączy autostradowy węzeł „Grodzisk Mazowiecki” z miejscowością Kałęczyn przy drodze wojewódzkiej 579. To właśnie tędy ma przebiegać ruch w kierunku „gierkówki”.

Obwodnica w liczbach
Droga ma 7,3 km długości. .W ramach inwestycji powstały 3 duże wiadukty, przebudowano 6 skrzyżowań z drogami lokalnymi, dodatkowo wybudowano aż 6 km dróg serwisowych. Na potrzeby budowy obwodnicy drogowcy pozyskali 39,2 ha gruntów za kwotę 43,9 mln z czego działki za 14,9 mln zł przekazała w formie darowizny na rzecz województwa Gmina Grodzisk Mazowiecki. Budowa trwała dwa lata, wykonawcą robót była firma STRABAG Sp. z o.o., a ich koszt wyniósł ponad 162 719 224,45 zł, z czego kwota 117 225 117,86 zł to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020; 17 175 774,09 zł z budżetu państwa., pozostałe środki to wkład województwa mazowieckiego.

Nowatorskie i ekologiczne metody
Warto zaznaczyć, że budowa była prowadzona z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i metod. – Przy budowie drogi zastosowano nowatorską metodę wzmocnienia podłoża polegającą na konsolidacji statycznej nasypów obciążeniowych. Takie nasypy pojawiły się w miejscowościach Natolin, Kozery, Chlebnia, gdzie podłoże nie miało wystarczającej nośności. Przy pomocy stałego obciążenia, jakim były tymczasowe nasypy, luźne warstwy ziemi osiadają i tworzą odpowiednie podłoże dla drogi. Nasypy były poddawane ciągłej obserwacji. Zastosowana technologia, pomimo swojej czasochłonności było najbardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Kolejne innowacyjne rozwiązania zastosowano przy budowie czteroprzęsłowego obiektu inżynierskiego o długości 186 m, wykonanego w konstrukcji hybrydowej (mieszanej), gdzie użyto elementy ze stali i żelbetu – podkreślają drogowcy z Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Obwodnica skarbów
Budowa obwodnicy była prowadzona pod nadzorem archeologicznym. Nie zabrakło tez ciekawych odkryć. Najwięcej artefaktów odnaleziono między ul. Wspólną a torami kolejowymi. Jakie „skarby” udało się odnaleźć? To między innymi średniowieczna studnia, pozostałości dymarek, fragmenty neolitycznej broni i biżuterii.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 11

11 odpowiedzi na “Obwodnica Grodziska Mazowieckiego już gotowa! [FOTO]”

 1. TirMen pisze:

  Tam jest zakaz powyżej 16ton a pusty tir waży 14-15 ton więc pewnie jeżdżą tamtędy puste tiry

 2. @@@ pisze:

  Obwodnica to pieniądze stracone. Tiry nadal jeżdżą przez Grodzisk….dramat!!!

  • !!! pisze:

   Zgadzam się obwodnica to stracone pieniądze. Tiry nadal jeżdżą przez Grodzisk…czy ktoś wreszcie się tym zajmie. Tiry blokują ul. Sienkiewicza a na Nadarzyńskiej terroryzują kierowców pojazdów osobowych próbując wymusić na nich szybsza jazdę. Dlaczego policja ich nie kontroluje….

  • TirMen pisze:

   Pusty tir waży 14-15 ton a zakaz jest powyżej 16 ton

 3. pepeII pisze:

  Ta obwodnica to parodia obwodnicy. Zresztą tak samo jak tunel pod torami. Nie ma żadnych poboczy ( jak zepsuje się TIR to będzie blokada drogi ), zero skrzyżowań bezkolizyjnych, nie ogrodzona siatką przeciw zwierzętom. Jak zwykle zatyka się ludziom usta następnym bublem.

 4. !!! pisze:

  I co z tego że obwodnica Grodziska Mazowieckiego została otwarta jak i tak wielkie tiry ważące po kilkadziesiąt ton nadal jeżdżą przez ul. Nadarzyńską. Znaki gdzie obowiązuje zakaz wjazdu dla pojazdów o wadze powyżej 16 ton przez kierowców tirów są ignorowane….

 5. Miejscowy pisze:

  Wszystko pięknie i super…. tylko dlaczego nie zadbano o dzikie zwierzęta?…. Jechałem dziś od A2. Na odcinku z ograniczeniem 90km/h z totalnej ciemności wyszły dwie sarny prosto pod samochód. Na szczęście zdążyłem zahamować. ..

  • Sąsiad z Błonia pisze:

   Bo sarny jako zwierzyna płowa nie są nazbyt mądre i przewidujące. Nie przewidziały, że pchają się na teren tak nowatorskich rozwiązań, technologii, tyloma rękoma wstęgi przeciętych przy okazji epokowej na miarę odkrytych tu dymarek fety.

  • Kkk pisze:

   Sarny były u siebie a ty wpadłeś jako gość.

  • pepeII pisze:

   Bo ta obwodnica to bubel drogowy, który tylko z nazwy przypomina obwodnicę.

  • pepeII pisze:

   Bo nie zadbano o nic, obwodnica nie posiada nawet pobocza, nie ma siatek ochronnych., nie ma skrzyżowań bezkolizyjnych. To parodia obwodnicy i mięso przedwyborcze. Podobnie jak z tunelem przy Bałtyckiej, który jest „lilipuci”. Wszystko w tym mieście robi się na pokaz pod publikę, ot taka stara metoda propagandy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły