Miejsce dla seniora z wnukiem

Grodzisk Maz.

W Grodzisku Mazowieckim ma powstać pierwsza w regionie Mediateka. Będzie dedykowana głównie seniorom, ale atrakcje znajdzie tam każdy. Realizacja inwestycji nieco przesunie się w czasie.

Mediateka stanie się miejscem kulturalnej aktywizacji mieszkańców Grodziska. Zapewni rozrywkę dla przedstawicieli każdej grupy wiekowej, jednak nacisk położony będzie na seniorów. Obiekt ma powstać przy ul. Bartniaka. Znajdą się w nim m.in. biblioteka, ośrodek dziennego pobytu dla osób starszych. 

Władze Grodziska podkreślają, że dla nich ta inwestycja też jest pewnego rodzaju nowością. – To wielka atrakcja: to centrum senioralne w połączeniu z biblioteką. To dla nas trochę eksperyment. Nie boimy się testowania. Widzę jak wielka jest potrzeba wśród środowisk emeryckich. Ale my chcemy zrobić coś więcej niż dom dziennego pobytu dla seniorów. To będzie miejsce, gdzie senior może przyjść z wnukiem. Jeśli dziadek będzie miał jakieś hobby to swoją pasję zaprezentuje młodym – mówi nam Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. – Pojawią się bilard, sala ćwiczeń dla zespołów muzycznych, organizowane będą wieczorki taneczne, występy. Postaramy się, aby w Mediatece można było zrobić dosłownie wszystko. To ma być miejsce gdzie samotny człowiek, który dziś siedzi w domu i nie za bardzo wie jak spędzić czas, przyjdzie się realizować, spotykać z ludźmi – zaznacza burmistrz. 

Budowa Mediateki miała być realizowana w latach 2016-2017. Dziś już wiadomo, że terminu nie da się dotrzymać i na inwestycję trzeba będzie jeszcze poczekać. – Mamy zezwolenie na budowę i kosztorys. Będziemy się ubiegali o dofinansowanie tego projektu z kilku źródeł, między innymi z PFRON. W tym przypadku musimy jednak czekać na wiosenne rozdanie pieniędzy. Inwestycja nie może rozpocząć się przed uzyskaniem dofinansowania. A kwota jest dość pokaźna. Z PFRON możemy dostać aż 4 mln zł. Łącznie myślimy o uzyskaniu około 8 mln zł na tę inwestycję ze środków zewnętrznych – wyjaśniaGrzegorz Benedykciński. 

Szacowane koszty budowy Mediateki to 18 mln zł. Burmistrz zapewnia, że nawet gdy nie uda się uzyskać dofinansowania, inwestycja będzie zrealizowana. – Przetarg ogłosimy już w grudniu tego roku. Termin zakończenia budowy to 30 września 2018 r. – mówi.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.