Spacer wokół Turczynka

Milanówek

Jakie tajemnice skrywają wille w Turczynku? Będzie można je odkryć podczas spaceru Organizowanego przez Ckio Podkowa Leśna.

Dwie niemal bliźniacze wille zespołu willowo-pałacowego Turczynek znajdują się tuż przy granicy z Podkową Leśną. Zostały zaprojektowane przez łódzkiego architekta Dawida Landego.
Od wielu lat są niezamieszkałe i nieużytkowane. Przez długie lata funkcjonował tu szpital. Dziś niestety niszczeją. W ostatnim czasie udało się jednak uporządkować teren wokół nich, postawiono ławki, kosze na śmieci, a ścieżki wyżwirowano. Poza imponującymi willami zachowały się także budynki gospodarcze z czerwonej cegły i tzw. willa Luksemburga.

Historia willi łączy się z historią rodu Toeplitzów – powstały one dla dwóch córek Bonawentury Toeplitza, który był jednym z dyrektorów spółki Lilpop, Rau & Loewenstein. Jej współtwórcą był Stanisław Lilpop – ojciec Stanisława Wilhelma Lilpopa, założyciela Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej. Podczas okupacji wile gościły np. asystenta Marii Skłodowskiej-Curie, prof. Ludwika Werensteina z rodziną. Mieszkańcy willi – stali lub tymczasowi – wnieśli wybitny wkład w polską kulturę, sztukę i naukę.

Jaka historia stoi za Turczynkiem? Jakie tajemnice skrywają wille? Tego będzie można się dowiedzieć podczas spaceru wokół zespołu willowo-parkowego. Poprowadzi go Agnieszka Wojcierowska. Spacer odbędzie się 14 stycznia o godz. 11.00. Start z przystanku WKD Milanówek Polesie (ul. Grudowska 65). Udział jest bezpłatny. Zwiedzanie willi jedynie z zewnątrz. Uczestnicy powinni założyć wygodne buty do chodzenia po leśnych wykrotach.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Spacer wokół Turczynka”

  1. sasiad pisze:

    w czasach funkcjonowania szpitala chorych między piętrami/budynkami noszono w lektykach niczym króla:)

  2. Nie polecam pisze:

    Bardzo mroczna okolica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły