Jak długo ważna jest e-recepta?

Art. Sponsorowany

Wraz z początkiem 2020 roku, czasy papierowych recept wypisywanych przez lekarzy odeszły w niepamięć. Od tego momentu nastąpił istotny przełom technologiczny, bardzo ułatwiający pacjentom nabywanie leków w aptekach, a przy okazji pozwalający utrzymywać ścisłą kontrolę organów państwowych, nad procesem wypisywania recept na leki. Czym charakteryzuje się e-recepta i na jak długi czas jest wystawiana? O tym poniżej.

Czym jest e-recepta?

E-recepta to pewne rozwiązanie, a właściwie system informatyczny, którego celem było zastąpienie uprzednio stosowanej recepty papierowej. Sama recepta wydawana w formie elektronicznej, niczym de facto nie różni się od takiej wydawanej w formie papierowej. Jedyna różnica polega na tym, że nie jest ona wypisywana manualnie przez lekarza prowadzącego, tylko zostaje rejestrowana online w systemie, który od momentu jej wprowadzenia, otrzymuje wszystkie konieczne dane o pacjencie, który został objęty leczeniem oraz o leku, który został mu przepisany w formie recepty. Są różne formy realizowania e- recepty w  aptekach. Możemy okazać papierowy wydruk informacyjny, w którym będą wszystkie potrzebne informacje dla farmaceuty wydającego nam lek. Ponadto możemy zarejestrować się w serwisie rządowym pacjent.gov.pl, gdzie będziemy mieli dostęp do historii wypisanych na Nas recept oraz  sprawdzać dawkowanie leku. Ponadto instalując aplikację „mojeIKP”, będziemy mogli kupować leki w aptece okazując tylko kod QR przypisany do naszej recepty. Nie instalując aplikacji, ale mając konto w serwisie pacjent.gov.pl będziemy otrzymywać receptę z kodem, który będziemy musieli podać przy realizacji recepty, niestety taka forma wiąże się z koniecznością podania numeru PESEL farmaceucie wraz z kodem SMS.

Jak długo ważna jest e-recepta?

Wiemy już jak działa e-recepta i w jakiej formie ją zrealizować, warto przyjrzeć się kwestii tego jak długo możemy zwlekać z realizacją e-recepty. Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni. Lekarz na recepcie podaje datę, do której pacjent powinien zrealizować receptę. Jeżeli takowa nie została podana to bieg ważności dokumentu rozpoczyna się w dniu wystawienia recepty i liczy dokładnie 30 dni. Oczywiście są odstępstwa od tej zasady, głównie dotyczą one leków na preparaty immunologiczne oraz antybiotyków. Dlatego warto pamiętać, że ważność e-recepty w przypadku leków wynosi:

– W przypadku większości leków, gdy lekarz nie postanowił inaczej: 30 dni
– W przypadku antybiotyku: 7 dni
– W przypadku e-recepty wydawanej na preparaty immunologiczne: 120 dni

Warto wiedzieć, że sytuacja wygląda inaczej w przypadku leków na choroby przewlekłe. Tutaj ważność e-recepty wynosi 365 dni, jednak występują pewne obostrzenia. Nawet jeżeli nasza recepta jest ważna rok, to i tak powinniśmy ją wykupić pierwszą do 30 dni od daty wystawienia w systemie informatycznym recepty. Jeśli zrobimy to po 30 dniach, to farmaceuta da nam pomniejszoną ilość leku wprost proporcjonalnie do ilości dni jakie minęły od czasu wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od”.

W przypadku następnych opakowań, niezależnie kiedy przyjdziemy, farmaceuta, nie będzie już ingerował w ilość wydawanego leku. Jednorazowo możemy wykupić lek na maksymalnie 180 dni. Jeżeli nasz lekarz prowadzący, wystawił e-receptę na 365 dni, to warto upewnić, że znajduje się na niej, sposób dawkowania leku. Jeżeli nie zostało ono podane to e-receptę wystawioną na 365 dni musisz zrealizować w ciągu 30 dni. Co ciekawe, jeżeli chcielibyśmy dokonywać wykupienia leku na raty to powinniśmy to robić w tej samej aptece.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.