Grodziszczanin zrobił niesamowite zdjęcie. Otrzymał nagrodę od NASA

Grodzisk Maz.

Antoni Zegarski z Grodziska Mazowieckiego ma zaledwie 17 lat i pasjonuje się fotografią. Ale nie byle jaką, bo astrofotografią. Za jedno ze swoich niesamowitych zdjęć otrzymał wyróżnienie od NASA!

Amerykańska agencja kosmiczna NASA każdego dnia wybiera jedną fotografię, która otrzymuje nagrodę Astronomy Picture of the Day (APOD) – czyli Astronomiczne Zdjęcie Dnia. Każda nagrodzona w ten sposób fotografia publikowana jest przez NASA wraz z naukowym opisem uchwyconego na nim zjawiska.

Takie wyróżnienie otrzymał młody mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego 17-letni Antoni Zegarski. Jego zdjęcie „Wilczego Księżyca” otrzymało nagrodę 13 lutego. Choć pełnie księżyca oglądamy co miesiąc, to jednak to styczniowe zjawisko nazywane jest „Wilczym Księżycem”. To określenie pochodzi od rdzennych Amerykanów, bowiem północnoamerykańskie plemiona właśnie w styczniowe wieczory wsłuchiwali się w wycie wilków. Wierzyli, że skowyt jest spowodowany głodem tych dzikich zwierząt. Patrząc na fotografię Antoniego możemy „dostrzec” wilka. – Pokazany tutaj ponad włoskimi Alpami przeszły Wilczy Księżyc został uchwycony na zdjęciach połączonych z długim i krótkim czasem naświetlania. Zdjęcie jest uderzające, ponieważ niektórym otaczające chmury jawią się jako paszcza wilka gotowa do połknięcia Wilczego Księżyca, podczas gdy inni postrzegają Księżyc jako wilcze oko – czytamy w opisie fotografii na stronie NASA.

– Udało się! Mamy to! Zdobyłem nagrodę APOD (Astronomical Picture of the Day) przyznawaną przez NASA codziennie najlepszemu zdjęciu z tysięcy nadsyłanych każdego dnia. Jest to chyba wymarzone wyróżnienie dla każdego kto ima się tego fachu! Jestem niesamowicie zadowolony między innymi, dlatego, że jeżeli dobrze liczę to był to chyba 15 APOD Polskiego fotografa od 1995 roku. Ostatniego fantastycznego APODA dostał Marcin Ślipko.  Mam nadzieję że zdobycie tej nagrody przeze mnie zadziała jak porządny motywator aby zrobić jeszcze więcej – napisał na swoim profilu Antoni.

Warto podkreślić, że Antoniego może spotkać każdy z nas. Młody mieszkaniec Grodziska jest edukatorem w grodziskim planetarium i obserwatorium astronomicznym CAIiS w Grodzisku Mazowieckim.

Antoni ogromnie gratulujemy nagrody i życzymy jeszcze większych osiągnięć!

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Grodziszczanin zrobił niesamowite zdjęcie. Otrzymał nagrodę od NASA”

 1. jjk pisze:

  Gratulacje, szacunek.

 2. Quorthon pisze:

  Bathory

 3. Abc pisze:

  Brawo

 4. ob.serwator pisze:

  prawie widać pana twardowskiego na kogucie . gratuluję sukcesu !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły