Przeszklona fasada frontowa, z geometrycznym wzorem w górnej części i podświetlanym napisem „dworzec kolejowy”. Wewnątrz nowocześnie urządzona przestrzeń obsługi podróżnych – taki jest dworzec w Milanówku, który w miniony piątek został otwarty dla podróżnych.

Inwestycja realizowana przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko trwała nieco ponad półtora roku. Dzięki niej dworzec zyskał całkowicie nowy wygląd. Rozbudowano go od frontu o nową poczekalnię. Wejście do niej zdobi w całości przeszklona fasada, wykończona białą attyką z artystycznym i geometrycznym wzorem. W jej górnej części zamontowano zegar i podświetlany napis „dworzec kolejowy”. Ciekawostką od strony peronów jest pozostawienie historycznego i geometrycznego detalu na ścianie oraz ażurowej kraty okiennej. Resztę elewacji poddano renowacji i wykończono białym tynkiem. Bryła dworca zyskała również nową iluminację nocną.

Prawdziwą przemianę przeszło wnętrze budynku. Dzięki rozbudowie podróżni mogą skorzystać z nowej, posiadającej powierzchnię 35 m kw., poczekalni. Jej wnętrze wykończono nowocześnie w jasnej kolorystyce z poszanowaniem wartości architektonicznych. Szczególną uwagę zwraca biały sufit, na którym powtórzono finezyjny wzór z attyki fasady. Z poczekalnią sąsiaduje niewielki hol z kasą biletową. Nowy wystrój wnętrza to efektowne połączenie jasnej posadzki z ciekawym wzorzystym detalem, z melanżową szarością lamperii z lastryko i niebieskim kolorem ścian. W zaaranżowanej w nowy sposób przestrzeni obsługi podróżnych pojawiły się stylizowane ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Jest ona również w całości klimatyzowana.

– Dworzec w Milanówku to kolejna inwestycja dworcowa oddana do użytku w województwie mazowieckim. Mieszkańcy powiatu grodziskiego zyskali dzisiaj dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży do Warszawy. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek stanie się wizytówką Milanówka oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. prawie 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Poza zmianą estetyki dworzec w Milanówku stał się również bardziej przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Z szeregu usprawnień warto wspomnieć m.in. o ścieżkach prowadzących, mapach dotykowych, oznaczeniach w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz specjalnie przystosowanych toaletach.

Na dworcu po przebudowie jest również bezpieczniej. W budynku zamontowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu czy system sygnalizacji włamania i napadu. Ponadto obiekt stał się bardziej przyjazny środowisku, nad czym czuwa system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System) odpowiedzialny za optymalizację zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.

Dzięki inwestycji zmieniło się również bezpośrednie otoczenie budynku. W jego sąsiedztwie ułożono nową nawierzchnię, a także uporządkowano tereny zielone i wykonano nowe nasadzenia ozdobne. Zamontowano również nowe stojaki rowerowe, ławki, kosze oraz oświetlenie.

Łączny koszt inwestycji to prawie 4,7 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Wykonawcą prac budowlanych jest Woj-Art. Sp. z o.o. ze Skierniewic, natomiast projekt przebudowy dworca opracowała AMT Sp. z o.o. z Bydgoszczy.

Inf. pras

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.