Brwinowski pałac wzorem dla innych zabytków

Brwinów

Pałac w Brwinowie niedawno przeszedł rewitalizację. Teraz inwestycja ta stała się jedną z wizytówek gminy. Do Brwinowa powędrowało kolejne wyróżnienie.

Gmina Brwinów otrzymała wyróżnienie w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków. 20 czerwca na ręce burmistrza Arkadiusza Kosińskiego sekretarz stanu MKiDN Jarosław Sellin przekazał dyplom i pamiątkową tabliczkę – znak Błękitnej Tarczy. Wyróżnienie to zostało przyznane w ramach konkursu „Zabytek Zadbany”.

W finale tegorocznej edycji konkursu znalazły się 42 obiekty. Spośród nich wyłoniono 6 laureatów i przyznano 13 wyróżnień – w tym dla gminy Brwinów.
– Konkurs „Zabytek Zadbany” jest doskonałą okazją do uhonorowania tych, którzy wkładają ogromny wysiłek w zachowanie zabytków w Polsce dla przyszłych pokoleń. Ich prace są nie tylko wyrazem pasji i oddania, ale także istotnym wkładem w rozwój kulturalny kraju – dodała dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Katarzyna Zalasińska.

Burmistrz Brwinowa nie krył swojego zadowolenia z wyróżnienia, ale wspomniał też przejścia związane z tym obiektem – Najważniejsze jednak, że udało się nam najpierw kilka lat temu odzyskać dla Naszej Gminy niszczejący zabytek o niezwykłym znaczeniu dla mieszkańców Brwinowa a później – nie bez kłopotów, ale ze szczęśliwym finałem – dokonać jego rewaloryzacji – i wreszcie przekazać na siedzibę Gminnego Ośrodka Kultury OKej Brwinów.

Warto wspomnieć, że na rewitalizację pałacu otrzymaliśmy blisko 3 mln zł dotacji ze środków Unii Europejskiej oraz blisko 200 tys. zł z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wielkie dzięki dla Adam Struzik – Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Wiesław Raboszuk – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego za pomoc i wsparcie oraz okazane zaufanie, że pomimo problemów z wykonawcami uda się nam doprowadzić tę inwestycję do szczęśliwego finału i skutecznie rozliczyć przyznane dofinansowań – podziękował Kosiński.

Włodarz gminy podkreślił także, że do tej pory samorząd nie otrzymał żadnych dofinansowań ze strony rządu. Jednak wyraził nadzieję na otrzymanie refundacji części kosztów remontu. Skoro obiekt uzyskał prestiżowe wyróżnienie Generalnego Konserwatora Zabytków, osoby oceniające wniosek o przyznanie refundacji nie powinny ponownie go odrzucać.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Brwinowski pałac wzorem dla innych zabytków”

  1. Anonim pisze:

    Pałac jakby tytuł na wyrost. Wygląda raczej jak pretensjonalna willa.

    • stare kocisko pisze:

      To nie na temat. Najważniejsze, że w centrum Brwinowa nie straszy już niechlubnie rudera, nazywana „dawnym pałacem”. Park też się sam nie odnowił. A jeżeli pan burmistrz odbiera w imieniu mieszkańców rządowe nagrody, to bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły