Dziś Wigilia Bożego Narodzenia

Region

24 grudnia to dzień Wigilii, która w tradycji chrześcijańskiej poprzedza Boże Narodzenie, czyli pamiątkę przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.

Najpierw rozpoczyna się okres trzytygodniowego oczekiwania, czyli Adwent. W tym okresie, 6 grudnia przypada dzień św. Mikołaja, uwielbiany przede wszystkim przez dzieci, które otrzymują prezenty. Zgodnie z tradycją dniem poprzedzającym Boże Narodzenie i kończący czas Adwentu jest Wigilia. Wieczerzę rozpoczynamy wtedy, gdy z nieba spadnie pierwsza gwiazdka.

Najważniejszym jej momentem jest wspólne dzielenie się opłatkiem. Wtedy w gronie rodzinnym wszyscy składają sobie życzenia. Oczywiście podczas Wigilii nie może zabraknąć wspólnego kolędowania czy dwunastu potraw. W zależności od regionu najpopularniejsze to: barszcz czerwony z uszkami, dania z karpia, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem, kutia, paszteciki z grzybami, kasza przyrządzona na różne sposoby oraz kompot z suszonych owoców.

Choć dziś nieco już o nich zapominamy to, Wigilia jest pełna przesądów. Podobno posiadają one dużą moc! W XIX w. wierzono, że tego dnia można ujrzeć osobę zmarłą w kończącym się roku. Dla takiego „przybysza” pozostawiano jedno miejsce, obecnie przygotowujemy o jeden talerz więcej dla niespodziewanego gościa. Pamiętacie jak mamy mówiły wam, że jaka Wigilia taki cały rok? Dawniej wierzono, że nieposzanowanie święta może ściągnąć na siebie nieszcześcia. To dlatego nie warto się kłócić, a lepiej okazać życzliwość. Wiele osób zostawia też w portfelu łuskę karpia, która przynosi szczęście.

Wigilię kończy Pasterka, czyli uroczysta msza odprawiane o północy.

Co ciekawe podobnie jak w Polsce Wigilię obchodzi się na Litwie, Słowacji i w Czechach. Zwyczaj łamania się opłatkiem znany jest tylko nam oraz Litwinom. W innych krajach nie ma też postu ani Pasterki. W ten dzień w Angli prawie każda osoba pracuje. Holendrzy w ogóle nie obchodzą Wigilii, a i Belgowie coraz częściej zamieniaja ją na „uroczyste śniadanie”, a następnie odprawiają ceremonie religijne i jasełka. Natomiast Francuzi za najważniejszy uznają obiad świąteczny głównie z ostrygami, wędzonym łososiem i mięsem drobiowym. W Grecji tradycyjny zwyczaj to ozdabianie łodzi. Na każdym stole powinien znaleźć się chleb chrystusa, a dzieci już od rana chodzą po kolędzie.

W innych krajach poza Europą również odbywają się Święta Bożego Narodzenia. W Boliwii w Wigilię święci się wcześniej wykonane figurki, później całą noc trwa zabawa. Kolumbijczycy świętują już od 8 grudnia i zdobią krzewy. A np. w Panamie bardzo duża uwaga przywiązywana jest do lampek powieszonych za oknem. Nie ma wigilijnej wieczerzy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy