Strażnicy „sprzątają” wraki z ulic

Grodzisk Maz.

Rozbite, nieużywane, zdewastowane – takie pojazdy pozostawione na drogach szpecą miasta. Jednak problem nie jest taki łatwy do rozwiązania, bo żeby odholować wraki trzeba udowodnić, że są nieużywane lub stwarzają niebezpieczeństwo. Mimo to, strażnicy miejscy z Grodziska Mazowieckiego postanowili podjąć kroki w tego typu sprawach.

W każdej z miejscowości są problemy z zalegającymi na ulicach wrakami. Zdarza się tak, że pojazdy stoją od wielu lat w jednym miejscu. I jeżeli właściciel opłaca jego ubezpieczenie, to trudno takie auto usunąć. Kolejnym warunkiem są tablice rejestracyjne – muszą być na aucie. Jednak pojazd można odholować gdy jego stan wskazuje na to, że jest nieużywany, lecz to sprawa dyskusyjna. Można też usunąć auto gdy stwarza niebezpieczeństwo.

 

Rozbite auto usunięto z ul. Logistycznej w Natolinie (gm. Grodzisk Mazowiecki). – Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim systematycznie zajmuje się usuwaniem wraków z ulic Grodziska, a także z terenu całej gminy. W dniu wczorajszym usunięto samochód, którego stan techniczny wskazywał, że brał udział w kolizji. Pojazd posiadał zagraniczne numery rejestracyjne. Jego stan techniczny oraz pozostawienie go w pasie drogowym ul. Logistycznej w Natolinie stwarzało zagrożenie w ruchu drogowym – poinformowali grodziscy strażnicy.

 

Ale to niejedyne takie działania. Strażnicy wszczęli postępowania przygotowawczo-sprawdzające do wydania dyspozycji usunięcia, wobec kolejnych wraków zajmujących miejsca parkingowe i pobocza. W odholowywaniu pojazdów pomagają przepisy znajdujące się w kodeksie drogowym, a dokładniej art. 50a, który informuje, że: „Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza”.s

 

Tylko jak już wspominaliśmy na początku najpierw trzeba określić, że pojazd jest nieużywany. – Nie każdy pojazd, który swoim wyglądem sugeruje, że mamy do czynienia z wrakiem kwalifikuje się do wydania dyspozycji o usunięciu. Ponieważ dla jednych samochód wyglądający na nieużywany, stary, zaniedbany, który zajmuje miejsce parkingowe jest wrakiem, a dla właściciela jest pojazdem do poruszania się – zaznaczają strażnicy.

 

Jakie są główne przesłanki, którymi kieruje się funkcjonariusz straży miejskiej przy ocenie, czy dany pojazd jest użytkowany, czy też nie? – Kwestie te dotyczą przede wszystkim jego wyglądu zewnętrznego, a więc: czy posiada tablice rejestracyjne, jest pootwierany bądź uszkodzony, czy ma powybijane szyby, w kołach brakuje powietrza, a także, czy występują odstające elementy nadwozia, które mogą być groźne dla zdrowia ludzi lub zwierząt oraz czy nie dochodzi do wycieku płynów eksploatacyjnych – odpowiada grodziska straż miejska. – W takich sytuacjach funkcjonariusze Straży Miejskiej często przeprowadzają również wywiady wśród okolicznych mieszkańców i – w momencie, gdy uda się ustalić takiego właściciela pojazdu próbują się z nim skontaktować. Ważne w takich przypadkach jest również to, czy pojazd posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC – dodają.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.